Belçika'dan 2028' yılına kadar Ukrayna'ya 30 adet F-16 taahhüdü - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Belçika’dan 2028′ yılına kadar Ukrayna’ya 30 adet F-16 taahhüdü

Abone Ol 

Belçika, Rusya’nın işgaline karşı savaşmasına yardımcı olmak üzere, Ukrayna’ya 2028 yılına kadar 30 adet F-16 savaş uçağı teslim etmeyi taahhüt etti.

Sözkonusu taahhüt, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ve Belçika Başbakanı Alexander De Croo tarafından imzalanan ikili güvenlik ve uzun vadeli destek anlaşmasının bir parçası olarak gerçekleşti.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky yaptığı açıklamada; “İlk kez böyle bir anlaşmada 2028 yılına kadar Ukrayna’ya teslim edilecek F-16 savaş uçaklarının tam sayısı 30 olarak belirtildi. İlk uçakları bu yıl içindeteslim edilecek.” ifadelerini kullandı.

Zelensky yaptığı açıklamada ayrıca, ikili güvenlik anlaşması kapsamında Belçika’nın bu yıl Ukrayna’ya en az 977 milyon avroluk askeri yardım yapacağını da açıkladı.

Belçika daha önce Avrupalı müttefiklerin daha geniş kapsamlı bir girişiminin parçası olarak Kiev’e F-16 uçakları tedarik etme sözü vermişti.

Brüksel, Rusya’nın 2022’deki işgalinden bu yana Ukrayna’ya askeri destek sağlamak üzere toplam 1,3 milyar dolarlık bir bütçe kullandığını da açıkladı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close