Belçika'dan 17 adet H145M çok rollü helikopter siparişi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Belçika’dan 17 adet H145M çok rollü helikopter siparişi

Abone Ol 

Belçika, Silahlı Kuvvetleri için 17 adet H145M çok rollü helikopter tedarik etmek üzere Airbus ile bir sözleşme imzaladığını açıkladı.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre sipariş, ülkenin Rusya Ukrayna savaşından sonra hayata geçirilen orduyu güçlendirme programı ve askeri modernizasyon çabaları kapsamında gerçekleşti.

Brüksel adına anlaşmayı imzalayan NATO Destek ve Tedarik Ajansı’na (NSPA) göre bu alım Belçika’ya özel operasyonlar, tıbbi tahliye ve insani yardım görevleri için “etkin bir taktik hava ikmal kabiliyeti” sağlayacak.

Ayrıca teknik destek, eğitim ve görevlerin icrasında diğer NATO üyeleriyle ortaklık ve birlikte çalışabilirlik sağlayacak.

Verilen bilgilere göre; sipariş edilen 17 adet H145M’den on beşi Belçika Ordusu’na teslim edilecek. Geri kalanı ise polis gücüne gidecek.

Anlaşmaya göre Belçika, talep etmesi durumunda yıl sonuna kadar üç adet daha H145M helikopter alma opsiyonu kullanılabilecek.

H145M çok rollü helikopter

İki Turbomeca Arriel 2E motoru bulunan H145M, 663 kilometreye kadar menzile sahiptir ve saatte 268 kilometreye ulaşan hızlarda uçabilir.

Helikopterler ayrıca; pilotun iş yükünü azaltan yüksek performanslı 4 eksenli otopilota sahip Helionix dijital aviyonik paketi ile donatılmıştır.

Airbus’a göre H145M, güdümlü silahlara sahip hafif saldırı rolünden hızlı rappelling ekipmanına sahip özel operasyon versiyonuna kadar dakikalar içinde yeniden yapılandırılabilir.

ABD Ordusu, yaklaşık 500 adetle H145 helikopter ailesinin en büyük operatörlerinden biri olmaya devam ediyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close