Baltık Denizi'nde gerilim: Polonya savaş uçaklarından Rus uçaklarına engelleme - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Baltık Denizi’nde gerilim: Polonya savaş uçaklarından Rus uçaklarına engelleme

Abone Ol 

Polonya Hava Kuvvetleri’ne ait 22. Hava Üssü’nden kalkan iki MiG-29 savaş uçağı Baltık Denizi üzerinde uçan bir Rus uçağına önleme yaptı.

Polonya Silahlı Kuvvetleri Operasyonel Komutanlığı, bir Rus Il-20 gözetleme uçağının Kaliningrad’daki bir havaalanından uluslararası hava sahası üzerinde keşif uçuşu için havalandığını açıkladı.

Baltık Denizi üzerinde üç gün önce de Polonya’nın Krzesiny’deki 31. Taktik Hava Üssü’nden kalkan iki F-16 jeti tarafından Rus uçaklarına önleme yapılmıştı.

Komutanlık tarafından yapılan açıklamada, “Yer personeli ve uçak mürettebatının verimli çalışması sayesinde havadan gelebilecek tehditlere karşı korunduğumuzdan emin olabiliriz” ifadeleri kullanıldı.

Baltık’ta Rusya’ya müdahale

Son aylarda Rusya’nın Baltık bölgesi üzerindeki hava faaliyetlerinde büyük bir artış gözlendi ve NATO savunma güçleri Rusya’dan gelen karşılıksız uçuşları önledi.

Mart ayında Alman Hava Kuvvetleri’ne ait iki Typhoon jeti NATO topraklarına yakın uçuş yapan iki Rus askeri uçağına eşlik etmek üzere Letonya’daki Lielvarde Hava Üssü’nden NATO’nun ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

Önleme, Alman savaş uçaklarının NATO için hava polisliği yapmak üzere göreve başlamasından sadece birkaç saat sonra gerçekleşmişti.

2004 yılından bu yana 18 farklı ülke NATO’nun bölgedeki hava polisliği görevlerine katıldı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close