BAE Systems 'Tridon Mk2' kara tabanlı hava savunma sistemini tanıttı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

BAE Systems ‘Tridon Mk2’ kara tabanlı hava savunma sistemini tanıttı

Abone Ol 

BAE Systems insansız hava araçları, uçaklar, seyir füzeleri ve hatta zırhlı araçları etkisiz hale getirmek üzere tasarlanan yeni Tridon Mk2 hava savunma sistemini tanıttı.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre; Paris’teki Eurosatory 2024’te sergilenen kendinden tahrikli sistem, İkinci Dünya Savaşı sırasında yaygın olarak kullanılan Bofors 40 milimetrelik top sistemine dayanıyor.

Yerde konuşlandırılmak üzere tasarlanan silah, hedefe, mühimmata ve araziye bağlı olarak 12 kilometreye kadar etkili bir vuruş menziline sahiptir.

Drone savunması

Savunma sanayi üreticisi BAE Systems, drone tehditleri küresel olarak yaygınlaştıkça, hava savunma yeteneklerinde tehlikeli bir boşluğun ortaya çıktığını belirtiyor.

Tridon Mk2’nin, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle hava tehditlerine daha fazla maruz kalan NATO ülkeleri için bu boşluğu doldurmaya yardımcı olabileceğini iddia etti.

Silahı kullanacak herhangi bir ordu, NATO standardı da dahil olmak üzere çok çeşitli mühimmat ateşleyebildiği için esnekliğinden faydalanabilecek.

Şirkete göre; her bir Tridon Mk2 gelişmiş gündüz-gece sensörleri ve ateş kontrol sistemleri ile donatıldı ve bu, geniş alanları korumaya yardımcı olurken ikincil hasarı en aza indirecek.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close