BAE Systems, ABD F-15'leri için elektronik harp sistemi üretecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

BAE Systems, ABD F-15’leri için elektronik harp sistemi üretecek

Abone Ol 

BAE Systems, ABD F-15E ve F-15EX Eagle savaş uçaklarına entegre edilebilecek bir elektronik harp sistemi üretmek için Boeing ile sözleşme imzaladı. 

Anlaşmanın bir parçası olarak İngiliz havacılık firması, ABD savaş uçaklarının durumsal farkındalığını artırmak için Eagle Passive Active Warning Survivability Systems’ı (EPAWSS) teslim edecek.

Verilen bilgilere göre yeni üretilecek olan EPAWSS, uçağın kendini savunma ve elektronik savaş yeteneklerini güçlendirecek.

BAE ayrıca teknolojinin gelecekteki bakım ve onarımını desteklemek için son teknoloji yedek parçalar da sağlayacak.

Modern Tehditlere Karşı Koruma

BAE Systems’e göre, EPAWSS’nin Amerikan savaş uçaklarına entegrasyonu ABD Hava Kuvvetleri için “önemli bir kilometre taşı”.

Şirket, sistemin F-15’lerin çekişmeli ortamlarda gelişmiş hava savunma sistemlerine karşı beka kabiliyetini ve muharebe etkinliğini önemli ölçüde geliştirdiğini belirtiyor.

BAE Systems yetkilisi Bridget McDermott yaptığı açıklamada, “Savunma Bakanlığı, F-15’lerin uzun vadeli stratejik önemini bildiği için EPAWSS sistemlerini ürettirme kararı aldı. Bu uçaklar savaşa hız ve manevra kabiliyeti getiriyor ve şimdi EPAWSS ile modern tehditleri daha iyi tespit edecekler.” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close