B-21 Raider bombardıman uçağı yakında görücüye çıkıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

B-21 Raider bombardıman uçağı yakında görücüye çıkıyor

Abone Ol 

 Hava Kuvvetleri satın alma şefi Andrew Hunter salı günü yaptığı açıklamada, Hava Kuvvetleri’nin bir sonraki radar görünürlüğü düşük bombardıman uçağı olan B-21 Raider’ın Aralık ayı başlarında ilk kez halka açılacağını söyledi.

Hunter; Air Space Cyber konferansında gazetecilerle yaptığı bir yuvarlak masa toplantısında, B-21’in hangardan çıkışının Aralık ayının ilk haftasında gerçekleşeceğini açıkladı. Diğer detayların hala kesinleşmediğini söyledi.

Hava Kuvvetleri, B-2 Spirit’in Kasım 1988’de Palmdale, California’daki ilk çıkışından bu yana ilk kez yeni bir bombardıman uçağını görücüye çıkaracak. B-2’nin ilk uçuşu Temmuz 1989’da gerçekleşti.

Northrop Grumman yapımı yeni bombardıman uçağı şimdiye kadar sadece konsept çizimlerde görüldü. İlk uçuşunun, piyasaya sürülmesinden birkaç ay sonra 2023’te gerçekleşmesi bekleniyor. Northrop, Hunter’ın açıklamasının ardından yaptığı açıklamada, ilk uçuşun tarihinin yer testlerinin sonuçlarına göre belirleneceğini söyledi.

Şirket, şu anda Northrop Grumman’ın Palmdale tesisinde altı adet B-21 test uçağının monte edildiğini söyledi.

Northrop, Mayıs ayında ilk B-21’in Plant 42’deki bir dizi yer testinden ilkini tamamladığını söyledi. Bu aşama, diğer testlerin yanı sıra, bombardıman uçağının yapısal bütünlüğünü strese maruz bırakarak doğrulamayı amaçlayan yük kalibrasyon testlerini içeriyordu.

Northrop, Mayıs ayında yaptığı açıklamada, B-21’in yer testlerinin sonraki aşamalarının bombardıman uçağına güç verilmesini ve alt sistemlerinin test edilmesini ve kaplama ve boya uygulanmasını içerdiğini söyledi.

B-21’in Plant 42’den California’daki Edwards Hava Kuvvetleri Üssü’ne ilk uçuşundan önce, Northrop Grumman motor çalıştırma ve düşük ve yüksek hızlı taksi testleri gerçekleştirecek. Bombardıman uçağı için resmi uçuş testleri Edwards’ta yapılacak.

Hava Kuvvetleri başlangıçta 2019 kadar yakın bir zamanda B-21’in ilk uçuşunun Aralık 2021’de geleceğini umuyordu, ancak programda birtakım aksamalar yaşandı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close