Avusturya ordusu 50. Pandur EVO 6x6 zırhlı aracını teslim aldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Avusturya ordusu 50. Pandur EVO 6×6 zırhlı aracını teslim aldı

Abone Ol 

 Avusturya Savunma Bakanlığı tarafından 1 Eylül 2022 tarihinde yayınlanan bilgiye göre, Avusturya Savunma Bakanı Klaudia Tanner, General Dynamics European Land Systems-Steyr montaj fabrikasında 50’nci “Pandur Evolution EVO” 6×6 zırhlı aracını Avusturya Silahlı Kuvvetlerine teslim etti.

Ekim 2022’de Avusturya Savunma Bakanlığı, 34 adet Pandur 6×6 Evolution (EVO) tekerlekli zırhlı araç teslimatı için General Dynamics European Land Systems-Steyr ile bir sözleşme imzaladı. Avusturya Savunma Bakanı’ndan gelen bilgilere göre Avusturya, şu anda 356 milyon Euro tutarında toplam 100 adet Pandur EVO sipariş etti.

2020 yılına kadar 34 “Pandur Evo” Avusturya silahlı kuvvetlerine teslim edilmişti. Avusturya ordusuna 2023’e kadar 30 birlik daha ve 2025’e kadar 36 birlik daha teslim edilecek.

Pandur tekerlekli zırhlı aracın ilk versiyonu 1994 yılından beri Avusturya ordusunda hizmet veriyor. Araç APC (Armored Personnel Carrier, Zırhlı Personel Taşıyıcı) ve ambulans olarak kullanılıyor. Ortak güvenlik ve savunma politikası çerçevesinde barışı koruma operasyonları sırasında, terör saldırılarına karşı savunma, hibrit tehditler veya kritik altyapının korunması, güvenlik polisi yardım görevlerinin yerine getirilmesi, sivil korumaya destek veya güvenlik kullanımında konuşlandırılmıştır.

Pandur EVO, Pandur 1’in üst bir versiyonu olan Pandur 2’nin gelişmiş bir versiyonudur. Selefinden daha güçlü bir 455hp motora, daha iyi mayın korumasına, daha fazla iç alana sahiptir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close