Avusturya, Almanya'dan kısa menzilli hava savunma sistemleri satın alacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Avusturya, Almanya’dan kısa menzilli hava savunma sistemleri satın alacak

Abone Ol 

Avusturya, kısa menzilli hava savunma sistemleri satın almak için Alman savunma şirketi Rheinmetall ile anlaşmaya vardığını duyurdu.

Avusturya, 2026’dan itibaren teslim edilmesi planlanan son teknoloji Skyranger kısa menzilli hava savunma sistemi satın almak için Alman savunma şirketi Rheinmetall ile anlaşmaya vardığını duyurdu.

Defence Express tarafından verilen bilgilere göre Rheinmetall bu teslimat için, Avusturya’nın Pandur tekerlekli zırhlı araçlarını geliştirmekle görevli GDELS ile işbirliği yapacak.

Verilen bilgilere göre; bu anlaşma doğrultusunda Rheinmetall, Skyranger taretinin Avusturya’nın Pandur filosundaki 36 araca entegrasyonunu gerçekleştirecek ve bu şekilde Avusturya, 30 mm otomatik top içeren mobil bir hava savunma kabiliyeti kazananacak.

Avusturya’nın GDELS Pandur EVO üzerine monte edilmiş Skyranger 30 hava savunma sistemlerini satın alması, ülkeyi Avrupa’da mobil yer tabanlı hava savunmasının ön saflarına yerleştirecek.

Rheinmetall Yönetim Kurulu Başkanı Armin Papperger, Avusturya’nın güveninden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, sistemin sadece Avusturya’da değil tüm Avrupa’da hava savunma kabiliyetlerini geliştirme potansiyelinin altını çizdi.

Rheinmetall, Skyranger 30’un GDELS Pandur’a sorunsuz entegrasyon için özel, geçtiğimiz yıl hafif bir versiyonunu geliştirmiş ve yeni versiyonun stratejik hareketlilik ve operasyonel özerkliği korurken hava tehditlerine etkili yanıt vermesini sağladığını açıklamıştı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close