Avustralya Ukrayna'ya destek için erken uyarı uçağı konuşlandırdı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Avustralya Ukrayna’ya destek için erken uyarı uçağı konuşlandırdı

Abone Ol 

Avustralya, Ukrayna’yı devam eden savaşında desteklemek üzere altı aylık bir görev için Almanya’daki Ramstein Hava Üssü’ne erken uyarı uçağı konuşlandırdı.

ABD merkezli Defence Post tarafından verilen bilgilere göre uçak, bölgedeki askeri operasyonlara destek vermek üzere Ukrayna’nın erken uyarı tehdit tespit protokollerinin bir parçası olarak hizmet verecek.

Avustralya E-7A erken uyarı uçağı, Ukrayna’da “çok katmanlı koruma” sağlamak üzere aralarında ABD’nin de bulunduğu müttefiklerin unsurları ile entegre olacak ve özellikle ülkeye karşı düzenlenen saldırılarda aktif rol alacak.

Verilen bilgilere göre; uçağın 100 kadar mürettebat ve destek personeli de bu süre boyumca Almanya’daki hava üssünde görev yapacak.

Avustralya’nın Devam Eden Yardımı

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese; “Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü güçlü bir şekilde destekliyoruz ve dimkanlarımız doğrultusunda askeri yardım sağlıyoruz” açıklamasında bulundu.

Avustralya bugüne kadar Ukrayna’ya toplam 498 milyon dolar nakdi yardım yaptı ve zırhlı araçlar ve topçu mühimmatı da dahil olmak üzere 384.7 milyon dolarlık askeri yardım tahsis etti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close