Avustralya, 41 adet F/A-18 Hornet savaş uçağını Ukrayna'ya devredecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Avustralya, 41 adet F/A-18 Hornet savaş uçağını Ukrayna’ya devredecek

Abone Ol 

Avustralya, Ukrayna’nın savaş uçağı talebinin karşılanmasın için, emekliye ayırmayı planladığı 41 adet F/A-18 Hornet savaş uçağını Ukrayna’ya göndermeyi planlıyor.

Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri tarafından kullanımdan kaldırılmaya hazırlanılan F/A-18 Hornet savaş uçaklarının devri için Washington’un onayı gerekiyor.

Avustralya, 72 adet F-35 sipariş ettiği için, emekliye ayırmaya başladığı F/A-18’leri uzun bir süredir hangarda tutuyor.

Defence Post’da yer alan bilgilere göre, Ukraynalı pilotlar ve yer mürettebatı, üretilecek Ukraynaca dil eğitim kılavuzlarıyla Hornet’leri çalıştırmak için hızla eğitime tabi tutulabilirler.

Askeri uzmanlara göre çift motora sahip olan ile Hornet’lerin hasar görmeleri halinde hayatta kalma şansları çok daha yüksek ve bu nedenle Ukrayna için hayati derecede önemli görevler yapabilir.

F/A-18 Hornet tek ve iki kişilik, iki motorlu, çok görevli bir saldırı uçağı olup kara üslerinden veya uçak gemilerinden hareket edebilir.

12.000 metrede 1.915 km/s hıza sahip olan uçaklar, AIM-9 Sidewinder, AIM-7 Sparrow, AIM-120 AMRAAM, AIM-132 ASRAAM, IRIS-T gibi havadan havaya füzeleri ve AGM, AGM-62 Walleye, AGM-65 Maverick, AGM-84H/K SLAM-ER gibi havadan karaya füzeleri kullanabilir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close