Avrupa Birliği, Kızıldeniz'deki askeri varlığını artırmaya hazırlanıyor - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Avrupa Birliği, Kızıldeniz’deki askeri varlığını artırmaya hazırlanıyor

Abone Ol 

Avrupa Birliği (AB), Kızıldeniz’de Yemen açıklarındaki ticari gemileri Husilerin saldırılarına karşı korumak için bölgeye fırkateyn göndermeye hazırlanıyor.

Brüksel’de 27 üye ülkenin büyükelçilerinin katılımıyla gerçekleştirilen Avrupa Birliği (AB) Siyasi ve Güvenlik Komitesi toplantısında, Kızıldeniz’e askeri misyon gönderilmesi konusunda anlaşma sağlandı.

Kızıldeniz’de ABD gemisine yönelik saldırıdan sonra 16 Ocak günü Yunan kargo gemisi Husiler tarafından Yemen açıklarında füze ile vuruldu. Olayın ardından AB büyükelçileri Brüksel’de bir toplantı gerçekleştirdi.

Siyasi ve Güvenlik Komitesi toplantısında, AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in geçen hafta söylediği, “Kızıldeniz’e üç fırkateyn gönderilmesi” önerisi sunuldu.

Toplantıda, böyle bir askeri misyon oluşturulması ve Kızıldeniz’deki ticari gemilerin güvenliği konusunda hızlı bir şekilde hareket edilmesi konusunda ortak bir mutabakat sağlandığı aktarıldı.

Belçika medyasına göre, Brüksel’in ilk seçeneği, Josep Borrell’in AB adına bölgeye üç fırkateyn göndererek kendi misyonunu başlatması.

Diğer seçenek ise AB’nin 2020 yılında Basra ve Umman Körfezi arasındaki Hürmüz Boğazı’nda ticari gemilerin güvenliğini sağlamak için başlattığı Agenor Operasyonu’nun genişletilmesi.

Operasyona; Belçika, Fransa, İtalya, Almanya ve Hollanda’nın da yer aldığı 9 Avrupa ülkesi destek veriyor.

Üzerinde durulan son seçenek ise bölgedeki Fransız güçlerine katılmak olarak belirtiliyor.

Kaynak: OrtadoğuHaber

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close