Army Recognition: "Suudi Arabistan, Türk İHA'larının yerel üretimi için Baykar'a teklif yaptı" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Army Recognition: “Suudi Arabistan, Türk İHA’larının yerel üretimi için Baykar’a teklif yaptı”

Abone Ol 

Suudi Arabistan’ın Kral Abdülaziz Bilim ve Teknoloji Kuruluşu (KACST) Suudi Arabistan’da yerel olarak farklı tipte insansız hava araçlarının geliştirilmesi için Türk şirketi Baykar Teknoloji ile görüşmeler yürüttüğünü açıkladı.

Army Recognition tarafından yayımlanan bilgiler M5 tarafından çevrilmiştir.

Baykar Teknoloji, şu anda Ukrayna silahlı kuvvetleri tarafından Rus birlikleriyle savaşmak için kullanılan ünlü Bayraktar TB2 dahil olmak üzere çok çeşitli İHA’lar geliştiren, tasarlayan ve üreten bir Türk şirketidir.

Suudi Arabistan birkaç yıldır kara, hava ve deniz sektörlerinde yerel olarak farklı türde askeri ve güvenlik teçhizatı geliştirmek ve üretmek amacıyla, savunma sanayisini modernize etmek için büyük bir program başlattı.

Suudi Arabistan’ın amacı, 2030 yılına kadar askeri teçhizat harcamalarının yüzde 50’sinden fazlasını yerelleştirmek. Bu nedenle Suudi yetkililer, tüm dünyanın ilgisini çeken Türk İHA’ları ile ilgili de yerel üretim yapmak için girişimlerde bulunuyor. Suudi yetkililer Türk İHA’larının yerel üretimi için Baykar’a teklif yaptı.

Türkiye, geçtiğimiz 20 yılda ulusal İHA geliştirme programı konusunda muazzam adımlar attı. Türk Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) öncülüğünde 1990’lı yılların başında başlayan yerli İHA geliştirme ve üretim faaliyetleri özellikle 2004 yılından sonra yoğunlaştı.

Bayraktar TB2 taktik İHA sistemi prototipinin geliştirilmesine ise 2007 yılında başlandı. Geliştirilen prototip İHA’nın ilk uçuşu 8 Haziran 2009’da yapıldı. TB2’ler 110.000’in üzerinde operasyonel uçuş saati ile çok sayıda operasyonda verimli bir şekilde kullanıldı. TB2 İHA’ları 2014 yılından bu yana, Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma ve Emniyet Genel Müdürlüğü gibi kurumlara da hizmet veriyor.

Bayraktar İHA sistemi, TSK tarafından operasyonel olarak kullanılmasının yanı sıra çok sayıda ülkeye ihraç edilen ilk yerli Türk İHA sistemi olma özelliğini de taşıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close