Analiz: Çin ve Tayvan'ın askeri güç karşılaştırması ve olası bir çatışmada yaşanacak senaryo - M5 Dergi
Öne ÇıkanStrateji Analiz

Analiz: Çin ve Tayvan’ın askeri güç karşılaştırması ve olası bir çatışmada yaşanacak senaryo

Abone Ol 

Çin, Tayvan Cumhurbaşkanının ABD ziyaretine misilleme olarak Tayvan çevresindeki sularda eşi görülmemiş, tatbikatlarını tamamladıktan sonra “her zaman savaşmaya hazır” olduğunu ilan etti.

Uzmanlar; Tayvan’ın en iyi ihtimalle, müttefikleri yardıma gelene kadar Çin’in askeri gücünü caydırabileceğini öne sürüyor.

Çin ordusu, Cumhurbaşkanı Tsai Ing-wen’in Kaliforniya’da Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy ile yaptığı görüşmenin ardından geçtiğimiz hafta boyunca Tayvan çevresinde “savaşa hazırlık tatbikatları” gerçekleştirdi.

Pekin tatbikatlar sırasında, füze bombardımanından, adaya deniz ve hava trafiğini bloke ederek çıkarma yapmaya kadar çok sayıda saldırıyı simüle etti.

Pekin daha önce de, eski ABD Meclis Başkanı Nancy Pelosi’nin 2022’de Tayvan’a yaptığı ziyarete de benzer bir tepki vermişti. Tatbikatlar, Tayvan’ın en güçlü müttefiklerinden biri olan Japonya ve ABD tarafından kınandı.

Peki iki ülkenin askeri verileri ne anlatıyor?

Çin, iki milyondan fazla aktif askeri ve 510.000 yedek askeri ile aktif görevli askeri personel açısından dünyanın en büyük silahlı kuvvetlerinden birisine sahiptir.

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nün (IISS) verilerine göre Tayvan’ın 169.000 aktif askeri personeli var ve bunlar şu anda yaklaşık 1.66 milyon “sivil savaşçı” tarafından destekleniyor.

Hem Çin hem de Tayvan, bu yıl savunma bütçelerini önemli ölçüde artırdı.

Mart ayında Çin, savunma harcamalarının yüzde 7,2 artışla 225 milyar dolara çıkardığını açıkladı.

Tayvan yönetimi ise bu yıl savunma bütçesini geçen yıla göre yaklaşık yüzde 15 artırarak, 19 milyar dolara yükseltti.

Çin’in 86 donanma gemisi ve 59 denizaltından oluşan devasa bir filosu varken, Tayvan 26 donanma gemisi ve sadece dört denizaltıya sahip.

Hava gücü açısından da Çin, J-20’ler de dahil olmak üzere 2.921’den fazla savaş uçağıyla Tayvan’ı geride bırakıyor. Tayvan’ın 744 uçak olduğu bildiriliyor.

Diğer yandan Tayvan’ın, Çin’in 4.800 tankına karşı sadece 650 tankı var. Kundağı motorlu toplar açısından, Çin’in filosu 9.550 iken, Tayvan’ın filosu ise 2.093 unsurdan oluşuyor.

Uzmanlar, olası bir Çin saldırısının gerçekleşmesi durumunda, Tayvan’ın müttefikleri gelene kadar Çin’i oyalayabileceğini ve daha sonra topyekün bir savunma yapabileceğini belirtiyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close