ABD Ordusu, piyade araçlarının üzerine drone karşıtı lazer silahları yerleştirecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD Ordusu, piyade araçlarının üzerine drone karşıtı lazer silahları yerleştirecek

Abone Ol 

ABD Ordusu, piyade araçlarını dronlara karşı korumak için 20 kilovatlık yüksek enerjili lazer sistemleri için  45,7 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladı. 

ABD güvenlik kaynakları tarafından Reuters’a verilen bilgilere göre ABD Ordusu,  savaş alanında artan insansız hava aracı tehditlerine karşı piyade araçlarını lazer silahlarla donatmayı planlıyor.

ABD Ordusu bu planı doğrultusunda, piyade araçlarını dronlara karşı korumak için 20 kilovatlık yüksek enerjili lazer sistemleri üretmesi için BlueHalo şirketi ile 45,7 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladı. 

Anlaşma kapsamında BlueHalo şirketi, Çok Amaçlı Yüksek Enerji Lazeri (AMP-HEL) sisteminin, piyade araçlarına monte edilecek olan bir prototipini geliştirecek.

Firma ayrıca, geçen Haziran ayında ABD Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı’ndan yüksek enerjili lazer silahlarını test etmek ve yönlendirilmiş bir enerji simülasyon menzili inşa etmek için 10 yıllık bir sözleşme imzalamıştı.

Verilen bilgilere göre BlueHalo, yüksek enerjili lazer karşı drone sistemleri geliştirilmesine ek olarak, ABD ordusu için ayrıca bir saldırı drone sürü platformu da geliştirecek. 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close