American Enterprise Institute: Ukrayna savaşı, tarihin en maliyeti savaşı mı? - M5 Dergi
Öne ÇıkanStrateji Analiz

American Enterprise Institute: Ukrayna savaşı, tarihin en maliyeti savaşı mı?

Abone Ol 

Ukrayna savaşının başlamasının üzerinden bir yılı aşkın bir süre geçmişken askeri teçhizat ve iç ekonomik kayıplar da dahil olmak üzere çatışmanın taraflara ekonomik maliyeti konusundaki rakamlar artıyor.

Kaybedilen canlar ve vatanlarından kaçan mültecilere ilişkin insani maliyet de cabası. Ancak savaşın ekonomik maliyetine dair uluslararası tahminler 2 trilyon doların üstünde.

Bununla birlikte büyük güçlerin karşı karşıya geldiği bir savaşın maliyeti, bir ülke sınırlarında kalmayarak, başta gelişmekte olan ülkeler olmak üzere tüm dünya ekonomisini kapsayacak şekilde genişler.

Dünya Bankası geçen hafta, Ukrayna’nın Rus savaşından kurtulması ve yeniden yapılanması için maliyetin önümüzdeki on yılda 411 milyar dolar olacağına dair bir tahminde bulundu.

Sadece savaşın enkazını kaldırmanın maliyeti ise 5 milyar dolar olarak tahmin edildi. Dünya Bankası, bir raporda Rus savaşının bazı sonuçlarını detaylı olarak verdi.

Buna göre 461’i çocuk olmak üzere en az 9655 sivil öldürüldü ve yaklaşık iki milyon ev ile her beş kamu sağlığı kuruluşu arasında birden fazlası zarar gördü.

Rapora göre Rus savaşı, Ukrayna’da 15 yıllık ekonomik ilerlemenin boşa gitmesine sebep oldu ve bu da Ukrayna’nın GSYİH’sinde yüzde 29’luk bir düşüşe neden olarak 1,7 milyon Ukraynalıyı yoksulluğa itti.

Dünya Bankası, daha geniş ekonomik zararı hesaba katmadan, toplamda şimdiye kadar binalara ve altyapıya verilen doğrudan zararların hesabını 135 milyar dolar olarak tahmin etti.

Hayatlar kaybedilirken savaşın ekonomik maliyetinden bahsetmek yersiz gelebilir, ancak yeni bir dünya savaşının habercisi olan bu savaşın maliyeti, iç kayıplarla bitmiyor.

Daha geniş düzlemde bakacak olursak; Berlin’deki Alman Ekonomi Enstitüsü (IW) tarafından yapılan bir araştırma, Ukrayna’da devam eden savaş neticesinde küresel ekonominin 1,2 trilyon dolar zarara uğradığını ortaya koydu.

Küresel üretimlerinin üçte ikisini kaybettiklerinden dolayı özelikle Batı ekonomisi etkilendi. Üstelik enerji ve hammadde tedariği sorunları da dünya genelindeki şirketler üzerinde baskı oluşturdu.

Enstitü, 2023’te 1 trilyon dolar değerinde ek küresel kayıp öngörüyordu. Uluslararası Para Fonu’na göre (IMF) küresel enflasyon oranı geçen yıl yüzde 8,8’e ulaştı.

Küresel büyümenin 2022’de yüzde 3,4 iken 2023’te yüzde 2,9’a gerilemesi beklendiğinden savaşın küresel ekonomi üzerindeki etkileri devam edecek.

Dünya için trilyonlara mal olan savaşlar

Savaş henüz bitmedi, ufukta yakın bir son da görünmüyor. Bu nedenle toplam maliyet hesaplanamaz, muhtemel maliyetle ilgili herhangi bir tahmin de yok.

Bununla birlikte modern tarih, yüksek maliyetli savaşlarla dolu.

Amerikan Norwich Üniversitesi’ne göre II. Dünya Savaşı, tarihin en pahalı savaşıydı. Enflasyon ile doların şimdiki değeri arasındaki farkı hesaplarsak, savaşın maliyeti 1945’te 4 trilyon dolardan fazlaydı.

Savaşın son yılındaki savunma harcamaları, GSYİH’nin yaklaşık yüzde 40’ını oluşturuyordu. O dönemde ABD hükümeti, gerekli paraları toplamak için yeni yöntemler kullandı, amacına da ulaştı.

Üniversitenin internet sitesine göre bugünün dünyasında yürütülen savaşlar büyük ve maliyetli olsa da II. Dünya Savaşı’nın boyutu ve mali etkisiyle karşılaştırıldığında sönük kalıyor.

II. Dünya Savaşı, şimdiye kadar girilen en pahalı askerî çatışma. Ancak gözlemciler, geleneksel askerî anlamda olmasa da hala bir savaş olarak kabul edilen Soğuk Savaş’ın maliyette II. Dünya Savaşı’nı geçtiğini söylüyor.

Kimileri, 1945’ten 1990’ların başına uzanan Soğuk Savaş çatışmasının merkezinde olan nükleer silahlanma yarışına harcanan paraların miktarına dikkat çekiyor.

Nitekim nükleer cephanelik geliştirmek için dünya çapında yaklaşık 10 trilyon dolar harcandığı tahmin ediliyor.

1914-1918 yıllarındaki I. Dünya Savaşı’nın da bugünkü hesaplarla 3 trilyon doları aşan yüksek bir maliyeti oldu.

Hatta tarihçiler, o savaşı mali ve ekonomik açıdan hesaplarken kimsenin kazanmadığına dikkat çekiyor.

Bu savaştan en çok etkilenen Alman ekonomisiydi. Nitekim Almanya’nın bazı bölgeleri o kadar mantıksız bir aşırı enflasyona maruz kaldı ki Alman para birimi mark, üzerine basıldığı kâğıttan çok daha değersizdi.

Savaş çabasını finanse etmek için ekonomi yıkıldı. Bu ekonomik yıkımın onarımı da kısmen Hitler’in yükselişinin yolunu açtı.

Irak ve Afganistan savaşları da ABD için en maliyetli savaşlar. Amerikan gazetesi USA Today’e göre bu iki savaşın maliyeti, yaklaşık 2 trilyon dolar.

Yaklaşık 20 yıl sürerek Amerikan tarihinin en uzun savaşı olan Afganistan savaşı için yapılan harcama, 910 milyar doları geçti.

Irak savaşı için yapılan harcama ise 1 trilyon doların biraz üstündeydi. Bununla beraber ABD’nin Rhode Island eyaletinde bulunan Watson Kamu ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü, ABD’nin 2001 yılında teröre karşı başlattığı savaşın toplam harcamalarının, 2022 yılına kadar yaklaşık 8 trilyon dolara ulaştığına işaret ediyor.

Savaşın sürmesi, maliyeti 2,8 trilyon dolara çıkarıyor

Ukrayna’daki savaş için ufukta bir son görünmüyorken ve zaman zaman Rusya’nın nükleer silah kullanma tehditleri ortasında dünyanın nefesini tutmasına neden olan anlar yaşanırken bu çatışmanın maddi ve beşeri maliyeti günden güne artıyor.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü geçen eylül ayında, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşının, savaşın devam etmesi halinde küresel ekonomiye 2023 sonuna kadar 2.8 trilyon dolara varan kayıplara mal olacağını öngördü.

Örgütün baş ekonomisti Alvaro Santos Pereira, “Savaş için ağır bir bedel ödüyoruz” yorumunu yaptı.

38 ülkenin üyesi olduğu Örgüt, 2022 yılında yüzde 3 olan küresel ekonomik büyümenin 2023’te yüzde 2,2’ye gerileyeceğini belirtti.

Savaş öncesi büyüme tahminleriyse 2023’te yüzde 3.2, 2022’de de yüzde 4.5 yönündeydi.

Gözlemcilerin ifadesiyle iki tahmin arasındaki fark, savaş ve sonuçlarının dünyaya, Fransa’nın bu iki yıldaki tüm ekonomik üretimine eşdeğer bir maliyete mal olacağı anlamına geliyor.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü, euro bölgesi ekonomisinin 2023’te sadece yüzde 0.3 büyüyeceğini, Alman ekonomisinin de yüzde 0,7 oranında küçülmeye hazır olduğunu öngördü.

American Enterprise Enstitüsü’nden Desmond Lachman mevcut durumu şu sözlerle değerlendiriyor:

“Savaşın dünya ekonomisi üzerindeki uzun vadeli sonuçlarını değerlendirmek için henüz erken, ancak bu çatışmanın dünyanın birçok yerinde sebep olduğu derin hasar ve sonucunda önemli siyasi değişikliklerin meydana gelebileceği düşünülünce durum böyle görünüyor.

Rusya ve Ukrayna, küresel ekonominin küçük bir bölümünü oluştursa da aynı zamanda dünyadaki enerji, gıda ve gübre arzının büyük bir bölümünü oluşturduğu için büyük bir etkiye de sahip. 2019 yılında Rusya’nın Avrupa’nın gaz, petrol ve kömür ithalatındaki payı, sırasıyla yüzde 40, 25 ve 45 oldu.

Bununla birlikte Rusya ve Ukrayna, dünyanın buğday ithalatının yüzde 25’ini gerçekleştirdi. Kovid-19’dan kaynaklanan durgunluğun ve tedarik zincirindeki aksamaların sonucunda enflasyonun zaten hızla yükseldiği bir zamanda, uluslararası enerji ve gıda fiyatlarındaki ani yükseliş, dünya ekonomisinin en son ihtiyacı olan şeydi. Bu yükselişler, enflasyonun da artmasına katkı sağladı. O kadar ki ABD’de yüzde 9’a ve Avrupa’da yüzde 10’un üzerine çıkarak birkaç on yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Federal Rezerv Bankası (FED) ile Avrupa Merkez Bankası da şu an enflasyonun kontrolünü yeniden ele geçirmek için para politikası frenlerini sıkı bir şekilde sıkıyor. Hem ABD’nin hem de Avrupa’nın bu yılın ilerleyen zamanlarında gerçek bir durgunluk yaşayabileceği konusunda gerçek bir risk söz konusu.”

Dünya Bankası; Arjantin, Sri Lanka ve Zambiya’nın yakında zamanda temerrüde düşmesinde de ortaya çıktığı üzere gelişmekte olan piyasa borç temerrütlerinde yeni bir dalganın başlangıcında olabileceğimiz konusunda uyarıyor.

Gelişmekte olan piyasa ekonomilerinde 100 milyon kadar insan, yoksulluğa düşebilir.

Kaynak: American Enterprise Institute, Independent

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close