Almanya'nın Heron TP İHA'sı ilk uçuşunu gerçekleştirdi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Almanya’nın Heron TP İHA’sı ilk uçuşunu gerçekleştirdi

Abone Ol 

Alman Hava Kuvvetleri’nin yeni Heron TP İHA’sı Almanya’da ilk uçuşunu gerçekleştirerek tam operasyonel kabiliyete ulaşmaya bir adım daha yaklaştı.

Uçuş testi, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından İsrail’den 140 adet Heron TP insansız hava aracı satın alınacağının açıklanmasından iki yıl sonra gerçekleştirildi.

Etkinlik sırasında orta irtifa ve uzun dayanıklılığa sahip insansız hava aracı gelecekteki ana üssü olan Almanya’nın kuzeyindeki Schleswig Hava Üssü’nden havalandı.

Heron 30 saatlik uçuş dayanıklılığı, 1.000 kilometreye kadar menzili ve 13.716 metre irtifasıyla biliniyor. Drone ayrıca, maksimum saatte 407 kilometre/253 mil hıza sahiptir.

Askeri uzmanlara göre dronun Almanya’daki ilk uçuşu hem gelişmiş performansını hem de operasyonel hazırlığını göstermektedir.

‘Boşluğu Doldurmak’

İlk olarak İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii (IAI) tarafından üretilen Heron TP, hedef tespiti, gözetleme ve keşif gibi stratejik görevleri yerine getirmek üzere tasarlanmış çok rollü, uzun ömürlü bir insansız hava aracıdır.

Alman Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına göre uyarlanan Alman versiyonu, IAI, İsrail Savunma Araştırma ve Geliştirme Müdürlüğü ve Airbus arasındaki işbirliği ile geliştirildi.

Geliştirilmiş optik ve görüntüleme radar keşiflerinin yanı sıra sinyal istihbaratı ve deniz izleme için bir dizi sensör taşıyacak şekilde modifiye edildi.

Airbus’tan yapılan açıklamada, “Alman Heron TP, Alman Silahlı Kuvvetleri’nin stratejik ve taktik kabiliyetlerini genişletmesini sağlarken, NATO ortaklarıyla birlikte çalışabilirliği de garanti altına alıyor” ifadeleri kullanıldı.

Heron’un, görevden alınan Heron 1’in bıraktığı boşluğu doldurması ve Eurodrone’un yakında hizmete girmesi bekleniyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close