Almanya'dan Patriot hava savunma sistemi siparişi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Almanya’dan Patriot hava savunma sistemi siparişi

Abone Ol 

Savunma sanayi üreticisi Raytheon, Alman hükümetine Patriot karadan havaya füze sistemleri teslim etmek üzere 1,2 milyar dolarlık bir sözleşme imzaladığını açıkladı.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre anlaşma; birincil radar, kontrol istasyonu ve fırlatıcı platformları ile birlikte, en son konfigürasyon batarya sistemlerini içeriyor.

Verilen bilgilere göre şirket ayrıca sözleşme kapsamında Almanya’ya ilgili yedek parça ve destek hizmetlerini de tedarik edecek.

Raytheon Kara ve Hava Savunma Sistemleri Başkanı Tom Laliberty anlaşma ile ilgili yaptığı açıklamada; “Bu sözleşme, gelişmiş hava ve füze savunma yeteneklerine verilen küresel önemi ve Patriot’a duyulan sarsılmaz güveni yansıtıyor. Bu genişleme ile Almanya sadece kendi önemli hava savunmasını modernize etmekle kalmayacak, aynı zamanda müttefikleriyle birlikte çalışabilirliğini artıracak ve temel bir NATO misyonunu daha da güçlendirecektir.” ifadelerini kullandı.

Almanya’nın siparişi, Rusya’nın Ukrayna’da devam eden işgaline karşılık olarak NATO’nun hava savunmasını güçlendirmek üzere 1,000 Patriot füzesi tedarik etmek üzere NATO üyeleri tarafından Ocak ayında imzalanan çerçeve anlaşmanın ardından geldi.

Patriot sisteminin özellikleri

Üretici: Raytheon.
Menzil: Yaklaşık 160 km.
Hedef: Patriot füzesavar sistemi uçakları, taktik balistik füzeleri, cruise füzelerini ve insansız uçakları vuracak şekilde tasarlandı.
Kullanımı: Patriot’larda ayrı ayrı ateşlenebilen füze bataryaları bulunuyor. Bilgisayar sistemine bağlı bir radarla hedefini izliyor. Bilgisayardan hedef seçebilen askeri personelin ateşleme mevziine yakın olması gerekmiyor.

Patriot şu anda 19 ülkede kullanılmaktadır.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close