ABD Baltık ülkelerine 228 milyon dolarlık askeri yardımı onayladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD Baltık ülkelerine 228 milyon dolarlık askeri yardımı onayladı

Abone Ol 

ABD hükümeti, Rusya’ya sınırı olan üç Baltık ülkesine 228 milyon dolar askeri yardım yapacağını açıkladı.

ABD tarafından onaylanan fon, bölgede tırmanan gerilimin ortasında Estonya, Letonya ve Litvanya’nın savunma yeteneklerini güçlendirmeyi amaçlıyor.

Verilen bilgilere göre daha spesifik olarak, hava savunma sistemlerinin geliştirilmesini finanse etmek ve üç ülkenin denizdeki durumsal farkındalığını arttırmak için kullanılacak.

Estonya Savunma Bakanı Hanno Pevkur kararın ardından yaptığı açıklamada; “ABD’nin desteği Estonya, Letonya ve Litvanya’nın çeşitli askeri altyapı ve kabiliyet geliştirme projelerini hızlandırmasına önemli ölçüde yardımcı olacak.” ifadelerini kullandı.

ABD hükümeti 2020 yılında oluşturulan Baltık Güvenlik Girişimi kapsamında 2023 yılında Baltık ülkelerine 225 milyon dolar ayırmıştı.

‘Açık Bir Sinyal’

ABD’nin sağladığı fon, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle Avrupa bölgesinde gerilimin devam ettiği bir dönemde geldi.

NATO üyesi olan Tallinn, Riga ve Vilnius’un, Ukrayna’da kazanması halinde Moskova’nın bir sonraki hedefi olmasından korkuluyor.

Estonya Savunma Bakanı Hanno Pevkur, Washington’un mali yardımının, dünyanın “en güçlü ordusuna” sahip olan ABD’nin bölgenin güvenlik ve istikrarına bağlı olduğuna dair düşmanlara açık bir sinyal gönderdiğini belirtti.

Aralık ayında ABD ve Baltık ülkeleri, entegre hava ve füze savunması, deniz alanı farkındalığı, siber ve düzensiz savaş konularında işbirliğini öngören beş yıllık bir yol haritası üzerinde anlaşmaya vardı.

Rusya’nın üç komşusu da Belarus ve Rusya ile olan sınırlarında mobilite karşıtı savunma tesisleri inşa etme konusunda anlaştı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close