Almanya'dan 100'den fazla Boxer zırhlı araç siparişi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Almanya’dan 100’den fazla Boxer zırhlı araç siparişi

Abone Ol 

Savunma sanayi üreticileri Canberra ve Rheinmetall Defence Australia, yerel olarak geliştirilen Boxer Ağır Silah Taşıyıcı araçlarını Almanya’ya teslim etmek üzere bir üretim sözleşmesi imzaladı.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre, 653 milyar dolar üzerinde bir değere sahip olan anlaşma, 100’den fazla Boxer sisteminin Almanya’ya teslim edilmesini içeriyor.

Avustralya Savunma Bakanlığı projenin; askeri işbirliği ve tedarik zinciriyle bağlantılı ekonomik fırsatların yanı sıra 600 fazla kişinin doğrudan istihdamını da sağlayacağı belirtildi.

Almanya ilk Boxer araçlarını 2026 yılında teslim almaya başlayacak, geri kalanlar ise 2030 yılına kadar sevk edilecek.

Avustralya Savunma Bakanlığı Kara Sistemleri Başkanı Tümgeneral Jason Blain, “Bu sözleşme güvenlik ortağımız Almanya’ya dünyanın en gelişmiş zırhlı araçlarından birini tedarik edecek ve sadece Queensland’de değil, ulusal tedarik zinciri boyunca Avustralya’nın dünya standartlarındaki savunma sanayisini destekleyecek. İmzalanan bu sözleşme, Avustralya Hükümeti ile Rheinmetall Defence Australia da dahil olmak üzere ülkemizin savunma sanayii arasında süregelen ortaklığın gücüne işaret etmektedir.” açıklamasında bulundu.

Sözleşme hakkında

Savunma sanayi üreticisi Rheinmetall, Nisan 2023’te Almanya’dan 100-Boxer siparişi için görüşmelere başladığını duyurmuştu.

Mart 2023’te de Alman hükümeti, silahlı kuvvetlerin göreve özel gereksinimlerini karşılamak için çeşitli konfigürasyonlarda 211 adede kadar Boxer aracı satın almayı planladığını duyurmuştu.

Anlaşmaya konu olan Boxer zırhlı araçları, ilk olarak 1990’larda tasarlandı ve 2011’den beri faaliyette.

Araç varyantına bağlı olarak, saatte 45 ila 103 kilometre arasında hızlara ulaşmak için 720 ila 1.200 beygir gücünde motorlarla donatılmıştır.

Sistem bir taret topu, uzaktan silah istasyonu, hafif ve ağır seri ateşli silahlar ve tanksavar füzeleri ile entegre edilebilir.

Boxer’ın tasarımı ilk üretildiği günden bu yana sürekli olarak geliştirilmiş olup, en son tasarım savaş alanında platformu kullanma deneyimlerini daha da geliştirmek için savaşçıların geri bildirimlerine dayanmaktadır.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close