ABD ve Japonya'dan hipersonik füze sistemlerine karşı ortak proje - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD ve Japonya’dan hipersonik füze sistemlerine karşı ortak proje

Abone Ol 

ABD ve Japonya ortak bir anti-hipersonik füze sistemi geliştirme planını kabul ettiklerini açıkladı.

İki ülke, GPI olarak adlandırılan İşbirliği Geliştirme programı kapsamında ortak bir anti-hipersonik füze sistemi geliştirme planını kabul ettiklerini açıkladı.

Japonya Başbakanı Fumio Kishida’nın ABD ziyareti vesilesiyle Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada; “ABD ve Japonya, hipersonik tehditlere karşı koymak için işbirliği içinde bir anti-hipersonik füze sistemi geliştiricek.” ifadeleri kullanıldı.

ABD’nin Hipersonik karşıtı programı

ABD-Japonya 2023 sonunda başlattıkları GPI programı hakkında şu ana kadar hiçbir ayrıntı vermedi.

Ancak ABD merkezli savunma sanayi kuruluşları Northrop Grumman ve Raytheon, GPI konseptini ayrı ayrı geliştirmek için ABD Füze Savunma Ajansı tarafından görevlendirildiklerini ve anlaşma imzaladıklarını duyurmuştu.

İlk raporlar, üretilecek olan anti-hipersonik füze sistemlerinin gemi tabanlı Aegis Silah Sisteminden fırlatılacağını göstermektedir.

Hipersonik bir füze, fırlatma aracından yarı yolda ayrılır ve atmosferde Mach 5’in üzerinde bir hızla süzülerek hedefin üzerine dik bir şekilde dalış gerçekleştirir.

Atmosferin üzerinde parabolik bir yörüngede uçan balistik bir füzenin aksine, hipersonik bir füze daha düşük irtifada uçar ve hem dikey hem de yatay olarak yön değiştirebildiği için önlenmesi daha zordur.

Japan Times, Beyaz Saray’ın açıklamasından önce ABD-Japonya işbirliğinin anti-hipersonik silahlarını tespit ve takip etmek için bir uydu ağı geliştirebileceğini öne sürmüştü.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close