Almanya, yeni nesil ana muharebe tankını tanıtacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Almanya, yeni nesil ana muharebe tankını tanıtacak

Abone Ol 

Almanya’nın ünlü Leopard 2 tank serisinin en son versiyonu olan Leopard 2 A-RC, Eurosatory 2024 savunma fuarında resmi olarak tanıtılacak.

Krauss-Maffei Wegmann ve Nexter’in işbirliğiyle kurulan Alman-Fransız ortaklığı KNDS, yeni tankın kamuoyuna tanıtılmasından önce fotoğraflarını ve teknik özelliklerini yayınladı.

Tanıtım metninde; “Leopard 2 A-RC, modern savaş alanlarının gelişen zorluklarını ele almak üzere tasarlanmış olup, operasyonel yeteneklerini geliştirmek için en son yenilikleri içermektedir.” ifadeleri kullanıldı.

Askeri uzmanlara göre tankın en önemli özelliklerinden biri, klasik 120mm top, Rheinmetall’in yeni 130mm topu veya KNDS’nin tescilli 140mm Ascalon transformer topu ile donatılabilen insansız tareti olmasıdı.

Tank, on saniyede üç mermi ateşleyebilen ve mürettebat sayısını üçe indiren gelişmiş bir otomatik doldurucuya sahip ve tümü yeni korumalı bir gövdeye yerleştirilmiş durumda.

Leopard 2 A-RC ayrıca çeşitli tehditlere karşı daha iyi koruma sağlayan yeni bir zırh konfigürasyonuna sahip.

Gelişmiş modüler zırh sistemi, hızlı değiştirme ve yükseltmelere olanak tanıyarak zırhlı koruma teknolojisinin ön saflarında yer almasını sağlıyor.

Leopard 2 A-RC’nin ağırlığı 60 tondan az olacak ve yüksekliği öncekilere kıyasla daha düşük olacak.

Tank, daha fazla beygir gücü ve yakıt verimliliği sunan yeni geliştirilmiş bir motor ve farklı arazilerde manevra kabiliyetini artıran gelişmiş bir şanzıman sistemi ile güçlendirildi.

Leopard 2 A-RC’nin zırhlı savaşta yeni standartlar belirlemesi ve Alman ve müttefik silahlı kuvvetlerinin operasyonel yeteneklerini geliştirmesi bekleniyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close