Rapor: Almanya, yeni bir askerlik modelini hayata geçirmeye hazırlanıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: Almanya, yeni bir askerlik modelini hayata geçirmeye hazırlanıyor

Abone Ol 

AFP’ye konuşan Alman parlamento kaynakları, Almanya’nın Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından yeni bir askerlik modeli planladığını açıkladı.

Almanya 2011 yılında zorunlu askerlik hizmetini askıya almıştı. Ancak Ukrayna’daki çatışma genç erkek ve kadınların Bundeswehr olarak bilinen Alman ordusunda hizmet etmelerinin gerekip gerekmediği tartışmalarını yeniden alevlendirdi.

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius yeni bir askerlik hizmeti modeli için planlarını önümüzdeki günlerde Almanya parlamentosuna sunacak.

Kaynaklar, planlara göre okuldan ayrılan tüm gençlere orduya olan ilgilerinin yanı sıra sağlık ve fiziksel yeteneklerinin de sorulacağı bir anket gönderileceğini açıkladı.

Tüm genç erkeklerin anketi geri göndermesi zorunlu olacakken, kadınlar için bu gönüllü olacak ve verdikleri cevaplara göre genç erkek ve kadınlardan oluşan bir grup daha sonra bir seçim sürecine davet edilecek.

En güçlü adaylar ilk altı aylık askerlik hizmeti için silah altına alınacak ve ilgilenenler için bu süre uzatılabilecek.

Muhalefet partileri hükümete daha da ileri giderek zorunlu askerliği yeniden getirmesi çağrısında bulunmuştu.

Mayıs ayında Alman muhafazakarlar, partinin gençlik kanadı tarafından sunulan bir önergeyi onaylayarak zorunlu askerliğe geçici olarak geri dönülmesi lehinde oy kullandılar.

2011 yılından bu yana Almanya’da askerlik hizmeti tamamen gönüllülük esasına dayanıyor ve silahlı kuvvetlerde yedi ila 23 ay arasında değişen sürelerde görev yapılıyor.

Ancak Rusya’nın Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana Almanya asker sayısı ve yetenekleri konusunda tereddütler yaşıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close