ABD ve Angola arasında askeri anlaşma! - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD ve Angola arasında askeri anlaşma!

Abone Ol 

Angola ve ABD arasında imzalanan askeri işbirliği anlaşması, iki ülkenin silahlı kuvvetleri arasında daha yakın eğitim faaliyetlerini ve lojistik transferini kapsıyor.

ABD’nin uluslararası güvenlik işlerinden sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı Tressa Guenov ve Angola Savunma Bakanlığı’nın maddi kaynaklar ve altyapıdan sorumlu Devlet Sekreteri Afonso Carlos Neto anlaşmayı Washington’da düzenlenen ABD-Angola Ortak Savunma Komitesi’nin ilk toplantısında imzaladı.

İki gün sürecek toplantı, Angola Savunma Bakanı João Ernesto dos Santos’un Pentagon’u ziyaret ederek ABD’li mevkidaşı Lloyd Austin ile bir araya geldiği sırada duyuruldu.

Ernesto dos Santos, Angola’nın içinde bulunduğu jeopolitik bölgenin, kapsadığı toplulukların derin tarihi, coğrafi, ekonomik ve kültürel karmaşıklıkları nedeniyle özel bir dikkat gerektirdiğini bu nedenle de Angola ordusunun güçlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Angola’nın ABD ile anlaşması, asker eğitimi, silahlı kuvvetlerin askere alınması, silah ve askeri teçhizat kullanımı, lojistik, bilgi alışverişi ve askeri tatbikatlara katılımı kapsayan “süresiz” bir anlaşma olarak tanımlandı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close