Almanya Ukrayna'ya 20 adet Marder 1A3 piyade savaş aracı gönderecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Almanya Ukrayna’ya 20 adet Marder 1A3 piyade savaş aracı gönderecek

Abone Ol 

Almanya, savunma sanayi üreticisi Rheinmetall firmasını Ukrayna’ya 20 adet Marder 1A3 piyade savaş aracı (IFV) daha teslim etmek üzere bir sözleşme imzaladığını açıkladı.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre; yaklaşık 53 milyon Dolar tutarında olduğu tahmin edilen siparişin yıl içinde teslim edilmesi planlanıyor.

Rheinmetall tarafından yapılan basın açıklamasında, doğrudan teslimatlar ve döngüsel değişim programları yoluyla Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine üç haneli sayıda Marder teslim edildiği belirtildi.

Alman silahlı kuvvetleri hibe edilen Marder’leri daha yeni Puma IFV’lerle değiştirecek ve Kiev’e savaşta test edilmiş ekipman teslim ederken savunmasını güncellenmiş yeteneklerle güçlendirecek.

Verilen bilgilere göre Marder piyade araçlarının bakım ve revizyonu Rheinmetall’in Kassel’deki tesislerinde gerçekleştirilecek.

Almanya’nın devam eden yardımları

Berlin, Rusya’nın 2022’deki işgalinden bu yana Ukrayna’ya tahmini olarak 24 milyon dolar tutarında insani ve askeri yardım sağladı.

Almanya Savunma Bakanlığı geçen yıl yaptığı açıklamada 2024 bütçesinin iki katına çıkarak 8,5 milyar dolar ulaşacağını duyurdu.

Ocak ayında Alman medyası, ülkenin şu anda İngiltere’nin Taurus seyir füzelerine karşılık Ukrayna’ya Storm Shadow seyir füzeleri göndermesi için görüşmeler yaptığını bildirdi.

Ülke aynı ay içerisinde Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine üç adet Gepard uçaksavar silahı daha teslim etti.

Pakette 30,000 hava savunma tankı mermisi, 2,500 155m top mermisi, mayın temizleme tankları, keşif dronları, sınır devriye araçları ve füze koruma sistemleri de yer aldı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close