ABD'den, BAE Systems'e amfibi savaş aracı filosu siparişi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD’den, BAE Systems’e amfibi savaş aracı filosu siparişi

Abone Ol 

Savunma sanayi üreticisi BAE Systems, ABD Donanması’na amfibi savaş araçları sağlamak üzere 25 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladığını duyurdu.

Defence Express tarafından verilen bilgilere göre anlaşma, araçlar için daha önce verilen 181 milyon dolarlık bir sözleşmenin devamı niteliğinde gerçekleşecek.

Anlaşma aynı zamanda araçların idame maliyetlerinin yanı sıra destek ve test ekipmanlarını da kapsayacak.

BAE Systems Amfibi Araçlar Başkan Yardımcısı Garrett Lacaillade yaptığı açıklamada; “Bu sözleşme, ABD Donanması askerlerinin gemiden karaya görevlerini ve diğer sefer gereksinimlerini tamamlamalarını adına orduya kritik kabiliyetler sunacak.” ifadelerini kullandı.

Verilen bilgilere göre, sözleşme kapsamında araçların üretimi için BAE Systems’e bir diğer savunma firması Iveco da ek destek sağlayacak.

Amfibi Savaş Araçları

Sözkonusu Amfibi savaş araçları, BAE Systems ve Iveco tarafından 2020 yılında keşif, muharebe desteği ve zor arazilerde nakliye için kullanılacak bir araç olarak tanıtıldı.

Personel taşıma, komuta-kontrol, keşif ve kurtarma görevleri için dört varyantı bulunan araçların herbir varyantı ayrı silah sistemleri ile donatılmıştır.

ABD’nin şu anda 1.300’den fazla bu araçlardan kullandığı tahmin edilmekle birlikte, dünyanın dört bir yanından diğer kullanıcılar arasında Arjantin, İtalya ve Filipinler de bulunmaktadır.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close