Almanya Letonya'ya savaş uçakları konuşlandırıyor! - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Almanya Letonya’ya savaş uçakları konuşlandırıyor!

Abone Ol 

Alman Hava Kuvvetlerine ait beş Eurofighter jeti, NATO’nun Hava Polisliği görevine destek kapsamında Letonya’daki Lielvarde Hava Üssüne konuşlandırıldı.

Naval News tarafından verilen bilgilere göre bu konuşlanma, NATO’nun Lielvarde Hava Üssünü Baltık Hava Polisliği görevi için ilk kez kullanması ve Almanya’nın bu kritik görev için önleme uçakları sağlaması nedeniyle tarihi bir anı ifade ediyor.

Alman müfreze komutanı Yarbay Swen Jacob, NATO’nun Baltık Hava Polisliği görevi için Lielvarde’yi kullanmasının önemini vurgulayarak görevin başlamasını beklediklerini ifade etti.

Ayrıca üssün hazırlanmasında çok uluslu işbirliğinin altını çizerek Letonya ekibinin olağanüstü desteğini ve zorlu Baltık kış koşullarında Estonya’nın katkılarını takdir etti.

Yarbay Jacob yaptığı açıklamada; “Letonya’nın Lielvarde’deki ekibi ve Estonya’nın katkılarıyla birlikte Alman Hava Kuvvetlerimizin öncü birlikleri, zorlu Baltık kış koşullarında üssü jetlerin gelişi için hazırladılar. Bu NATO için gerçekten çok önemli bir konuşlandırma.” ifadelerini kullandı.

Estonya’daki Ämari Hava Üssü’nde devam eden pist çalışmaları nedeniyle NATO misyonu geçici olarak Letonya’ya taşındı.

Alman Eurofighter’lar 1 Mart’tan itibaren Baltık Denizi bölgesinde gökyüzünü korumak üzere operasyonel hale gelecekler ve Eurofighter’lar Litvanya’nın Šiauliai kentinde konuşlu Belçikalı F-16’lar ve Fransız Mirage 2000-5’lerle birlikte NATO’nun Hava Polisliği kapasitesini arttıracaklar.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close