Almanya, lazer silah sistemi deniz denemelerini başarıyla sonuçlandırdı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Almanya, lazer silah sistemi deniz denemelerini başarıyla sonuçlandırdı

Abone Ol 

Alman Silahlı Kuvvetleri, lazer silah sistemleri entegrasyon projesinin deniz denemelerinin başarıyla tamamlandığını açıkladı.

Lazer silahlar ilk olarak Haziran 2022’de Alman Donanması’nın Sachsen F124 fırkateynine entegre edilmiş ve yaklaşık bir yıl boyunca çeşitli denemeler yapılmıştı.

Üretici firma Rheinmetall’den yapılan açıklamaya göre, lazer silahlarının muharebe etkinliği; ‘farklı hedef türlerine karşı gerçekçi saha koşulları altındaki senaryolarda kendisini kanıtladı.”

Almanya merkezli Sharp Media tarafından verilen bilgilere göre denemeler; MBDA Deutschland GmbH ve Rheinmetall’den oluşan bir ekiple birlikte Alman Silahlı Kuvvetleri donanması tarafından gerçekleştirildi.

Denemelerde; tespit ve takip yetenekleri, komuta ve silah angajman sistemleri ile yeni lazer silahlarının diğer silahlarla çalışabilrliği test edildi.

Rheinmetall tarafından yapılan açıklamada; “Lazer silah sistemleri (LWD), Sachsen’de yüzden fazla test atışı gerçekleştirdi ve deniz ortamında hedefleri başarıyla yok edebileceğini kanıtladı” ifadeleri kullanıldı.

Projenin bir sonraki aşamasının ise; ilgili lazer sistemlerinin, donanmanın diğer unsurlarına da entegre faaliyetlerini kapsayacağı belirtildi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close