Alman Konsorsiyumu FCAS projesinin yapay zeka omurgasını yayınladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Alman Konsorsiyumu FCAS projesinin yapay zeka omurgasını yayınladı

Abone Ol 

Alman savunma sanayi firmalarından oluşan bir konsorsiyum, Geleceğin Savaş Hava Sistemi (FCAS) programı için bir yapay zeka altyapısının ilk sürümünü hayata geçirdiğini duyurdu.

FCAS projesi, Fransa, Almanya ve İspanya’dan oluşan gruun, yeni nesil uçak projesidir.

AFP tarafından verilen bilgilere göre; üç alman savunma sanayi kuruluşundan oluşan konsorsiyumun Alman silah tedarik kurumu ile sözleşme imzalamasının ardından bu kilometre taşına ulaşması sadece dokuz ay sürdü.

Konsorsiyum; Helsing, IBM Deutschland ve Rohde & Schwarz firmalarından oluşuyor.

İkinci sürümün Kasım ayında ek yetenek bileşenleri ve son derece hassas ortamlarda standartlaştırılmış, işbirliğine dayalı yapay zeka iş akışları ile yayınlanması bekleniyor.

Yapay zeka omurgası

Schonhofer’e göre, piyasaya sürülen altyapı, “askeri sektördeki kuruluşlar arasında işbirliğine dayalı yapay zeka iş akışlarını” mümkün kılan ilk yazılım platformu oldu.

Konsorsiyum tarafından yapulan açıklamada; “Sistemin açık mimarisi ve şeffaf dağıtımı, yeteneklerin sorunsuz entegrasyonuna olanak tanıyarak daha esnek ve verimli operasyonlar sağlıyor.Ayrıca, kullanıcıların veri güvenliğini ve egemenliğini sağlayan merkezi bir platform oluşturuyor.” ifadeleri kullanıldı.

Geleceğin Savaş Hava Sistemi

FCAS projesi, Fransa, Almanya ve İspanya’dan oluşan bir Avrupa yeni nesil uçak projesidir.

Projenin merkezinde gelişmiş aviyonikler, silahlar ve ilgili insansız hava sistemleri içeren altıncı nesil bir uçak yer almaktadır.

FCAS projesi ayrıca; yapay zeka sensör verilerinin değerlendirilmesini, görevlerin planlanmasını ve efektörlerin kullanımını kapsıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close