AGM-179 JAGM tam kapasiteli seri üretime hazır - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

AGM-179 JAGM tam kapasiteli seri üretime hazır

Abone Ol 

 Üretici Lockheed Martin, 8 Eylül’de yaptığı açıklamada, ABD Ordusu ve Deniz Piyadeleri Joint Air-to-Ground Missile (JAGM) tam hızlı üretime hazır olduğunu ilan etti.

Daha önceden, silahın bir deniz hedefi üzerinde istenen tahribatı sağlayamaması füzenin imalat programını geciktirdi.

Lockheed yaptığı açıklamada, “JAGM’nin ABD Ordusu’nun AH-64E Apache ve Deniz Piyadeleri’nin AH-1Z Viper helikopterleri üzerindeki operasyonel testlerinin başarıyla tamamlanmasıyla bir kilometre taşı kaydedilmiş oldu.” dedi.

JAGM, kullanılan Lockheed Martin yapımı Hellfire füzesinin yerini alıyor. Ancak yeni silah, Ordu’nun AH-64E Apache ve Deniz Piyadeleri’nin AH-1Z Viper helikopterlerinden ateşlendiğinde test sırasında sorunlarla karşılaşmıştı.

Yeni mühimmat, Hellfire füzesiyle benzer şekilde çift modlu bir arayıcı ve güdüm sistemine sahiptir.

2018’den önce Ordu, bir AH-64E Apache’nin canlı ateş testi sırasında füzenin iki hedefi ıskalaması da dahil olmak üzere çeşitli başarısızlıklar yaşadı. Ve büyük bir test etkinliği sırasında, bir savaş başlığına sahip dört fırlatmadan biri patlamadı. Test raporlarına göre, Apache’nin hedefleme alanı ve atış kontrol radarı da füzeye “hatalı hedef hızları” iletti.

Ordu, sonraki test ve değerlendirmelerde bu sorunları çözebildi.

Ancak Deniz Piyadeleri, 2019 ortalarında Fort Hood, Teksas ve Eglin Hava Kuvvetleri Üssü, Florida’daki ilk operasyonel test ve değerlendirme sırasında AH-1Z Viper’da JAGM kullanırken sorunlar yaşadı.

Deniz Piyadeleri, her ikisi de geminin ortasındaki tekne hedeflerini vurmayan, daha çok arkaya doğru vuran iki atış yaptı.

Plan, yaklaşık bir yıl önce tam oranlı bir üretim kararı vermekti, ancak Deniz Piyadeleri’nin füze ile platform entegrasyonunu tamamlamak için daha fazla zamana ihtiyacı vardı. Bu süre zarfında Ordu, Apache ile entegrasyonunu tamamladı.

Lockheed, 1.000’inci JAGM’sini Şubat ayında üretim hattından çıkardı. Anak bu üretimler minimum idame şartlarında yapılıyordu.

Lockheed şimdi orta menzilli bir varyant arayışıyla JAGM’nin menzilini 16 kilometreye çıkarmak için çalışıyor. Şirket, mühimmatın uzunluğunu veya çapını değiştirmeden füzenin mevcut menzilini ikiye katlayacağını söyledi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close