ABD'nin savunma bütçesi, 1 trilyon dolara doğru ilerliyor! - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD’nin savunma bütçesi, 1 trilyon dolara doğru ilerliyor!

Abone Ol 

Pentagon, Çin’den algıladığı tehdidi karşılamak için açıkladığı en büyük savunma bütçesine, ek olarak gelişmiş füzeler, uzay savunması ve modern jetler için artırmayı planlıyor.

Pentagon Finans Direktörlüğü tarafından yapılan açıklamada, bu ek harcamaların ABD ordusunun yıllık bütçesini birkaç yıl içinde 1 trilyon doların üzerine çıkaracağını belirtti.

Biden yönetimi, ABD Kongresi’nden 2024 bütçe yılında Pentagon için 842 milyar dolar istiyor ancak Pentagon tarafından verilen bilgilere göre bu bütçe tekrar yükselebilir. 

Uzmanlara göre bu değişim talebinin nedeni; kısmen silahların ve mühimmatların daha yüksek maliyetini karşılamak, Ukrayna savaşının ABD savunma sanayi üssünde ortaya çıkardığı güvenlik açıklarını kapatmak ve ABD’nin Çin’in hızla büyüyen nükleer cephaneliğine karşı caydırıcılık unsurlarını artırmak için yapılan planlamalar olarak belirtiliyor.

Pentagon denetçisi Michael McCord basın brifinginde; “Yalnızca enflasyonu hesaba katacak olsak bile, muhtemelen önümüzdeki bir iki yıl içerisinde bütçemiz trilyon dolara ulaşacak. Belki bu, çoğumuz veya bazılarımız için psikolojik, büyük bir dönüm noktası olacak, ancak bu kaçınılmaz.” açıklamasında bulundu. 

Kaynak: M5

 

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close