ABD'den Norveç'e 1,94 milyar dolarlık askeri satışa onay - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD’den Norveç’e 1,94 milyar dolarlık askeri satışa onay

Abone Ol 

Pentagon, Norveç’in 300 AIM-120C-8 füzesi, 20 füze güdüm bölümü ve diğer ürünleri satın almak için talepte bulunduğunu açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Norveç’e tahmini 1.94 milyar dolar karşılığında gelişmiş orta menzilli havadan havaya füzeler ve ilgili ekipmanların potansiyel satışını onayladı.

Pentagon’un Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı, Kongre’yi olası satış konusunda bilgilendiren gerekli sertifikayı teslim ettiğini söyledi.

Pentagon’dan yapılan açıklamada Norveç’in 300 adet AIM-120C-8 füzesi, 20 adet füze güdüm bölümü ve diğer malzemeleri satın almak için talepte bulunduğu belirtilirken ana yüklenicinin Tucson, Arizona’daki RTX Corporation olacağı ifade edildi.

“Önerilen satış, Norveç’in AIM-120B AMRAAM’larını AIM-120C’nin en son versiyonuyla destekleyerek ve değiştirerek mevcut ve gelecekteki tehditleri karşılama yeteneğini geliştirecektir.

“Yeni alınan füzeler Ulusal Gelişmiş Satıhtan Havaya Füze Sisteminde (NASAMS) yer tabanlı hava savunması için kullanılacak, ancak F-35A ile ikili kullanıma tabi olabilir” denildi.

Kaynak: AA

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close