ABD'den, Çek Cumhuriyeti'ne 5,6 Milyar dolarlık F-35 ve mühimmat satışına onay - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD’den, Çek Cumhuriyeti’ne 5,6 Milyar dolarlık F-35 ve mühimmat satışına onay

Abone Ol 

ABD Dışişleri Bakanlığı, F-35 Lightning II savaş uçakları ve cephanesinin Çek Cumhuriyeti’ne potansiyel dış askeri satışını onayladığını duyurdu.

ABD Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansı (DSCA) duyurusuna göre Prag, geleneksel kalkış ve iniş konfigürasyonunda 24 adet F-35 talep etti.

Prag ayrıca 25 adet Pratt & Whitney F135-PW-100 motoru, 70 adet AIM-120C-8 gelişmiş orta menzilli havadan havaya füze ve 86 adet StormBreaker mermisi tedarik etmeyi hedefliyor.

Talepte ayrıca 12 adet Mk-84 genel maksat bombası, 12 adet KMU-556/KMU-557 Müşterek Doğrudan Saldırı Mühimmatı kuyruk kiti ve 50 adet AIM-9X Sidewinder füzesi yer aldı.

Potansiyel satışın tahmini toplam değerinin 5,62 milyar dolar olacağı belirtildi.

Elektronik Yükseltme

Lockheed Martin tarafından üretilen F-35’ler, ABD Hava Kuvvetleri envanterindeki en ölümcül, gelişmiş savaş uçağı olarak kabul ediliyor.

ABD’nin Prag’a potansiyel bir F-35 satışına onay vermesi, ABD’nin çeşitli sorunlar nedeni ile F-35 savaş uçaklarında 16,5 milyar dolarlık bir elektronik yükseltme yapmaya çalıştığı bir dönemde geldi.

Analistler ayrıca, yeni F-35 güncellemesi ile jetlerin mevcut radar sistemlerinin de yenileneceğini ve yeni radarların iki kat daha yetenekli olacağını belirtti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close