ABD, yeni bir uçuş sistemine sahip X-65 uçağının üretimine başlıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD, yeni bir uçuş sistemine sahip X-65 uçağının üretimine başlıyor

Abone Ol 

ABD avunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı, yürüttüğü CRANE programı kapsamında geliştirilmekte olan X-65 jetinin ilk prototip üretimine başlayacağını duyurdu.

ABD merkezli Defence One tarafından verilen bilgilere göre; Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı DARPA, hareketli parça kullanmayan yeni bir uçuş kontrol yöntemine sahip ilk tam ölçekli X-65 uçağının prototip üretimine başlandığını açıkladı.

Defence One’a açıklama yapan askeri uzmanlar yeni uçak hakkında; “Mevcut uçaklar, flap, irtifa dümeni ve kanatçık gibi hareketli yüzeyler ile kontrol edilmektedir. CRANE Programı ise bunları tamamen ortadan kaldırmayı ve uçuş sırasında çevredeki havanın uçak üzerindeki akışını değiştiren basınçlı hava jetleri tarafından tamamen kontrol edilen bir uçak geliştirmeyi amaçlıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Verilen bilgilere göre X-65, 9 metre kanat açıklığına ve 3,200 kg ağırlığa sahip olacak. Mach 0.7’ye kadar hızlara ulaşabilecek.

DARPA; X-65’in 2025 yılının başlarında tamamlanıp, yine ilk uçuşunu da 2025 yılında gerçekleştirilmesinin hedeflendiğini açıkladı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close