ABD, Wagner İsyanını neden NATO'dan sakladı? - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

ABD, Wagner İsyanını neden NATO’dan sakladı?

Abone Ol 

Amerika Birleşik Devletleri’nin, Wagner’in isyan hareketinden haberdar olduğu gelen istihbarat bilgileri arasında geliyor. ABD, bu hassas bilgiyi ise birkaç ülke dışında hiçbir NATO ülkesi ile paylaşmadığı iddia ediliyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin, Rusya’daki özel askeri şirket Wagner’in lideri Yevgeniy Prigozhin’in isyan planlarına dair “son derece detaylı ve doğru bilgiler” topladığı, istihbarat kaynakları tarafından ifade ediliyor.

Amerikan haber kanalı CNN, Washington’ın bu hassas istihbarat bilgilerini sadece Amerika Birleşik Devletleri’ndeki seçilmiş müttefikleriyle paylaştığını belirtti. Bu bilgilerin çok gizli olduğu için NATO üye ülkelerle paylaşılmadığı bildirildi.

NATO’daki bazı yetkililer, bu istihbarat bilgilerinin paylaşılmamasından dolayı hayal kırıklığına uğradıkları belirtiliyor.

Kaynaklar, bu hassas istihbarat bilgilerinin Ukraynalı yetkililere önceden bildirilmediğini belirtti. Bunun temel sebebinin, Amerikalı ve Ukraynalı yetkililer arasındaki görüşmelerin düşman tarafından dinlenebileceği endişesi olduğu ifade edildi.

Kaynak: Orta Doğu Haber

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close