ABD istihbaratı: "Planlar Rus istihbaratının eline geçince Prigojin isyanı erkene aldı" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

ABD istihbaratı: “Planlar Rus istihbaratının eline geçince Prigojin isyanı erkene aldı”

Abone Ol 

Wagner’in ayaklanma planlarının önceden Rus istihbaratının eline geçtiği öne sürüldü.

ABD istihbaratından kimliğini açıklamayan yetkililer, ülkenin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal’a (WSJ) planlar sızdırıldığı için Rus paralı asker şirketi Wagner’in isyanı planlanandan iki gün önce başlattığını iddia etti.

Yetkililer, Wagner lideri Yevgeni Prigojin’in kalkışmada Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov’u yakalamayı amaçladığını savundu.

Prigojin’in, Rus ordusunun belli bir bölümünün de Wagner savaşçılarının isyanına katılacağını öngördüğü ileri sürüldü. Wagner liderinin, isyandan önce mühimmat ve yakıt depoladığına, zırhlı araçlarla ve tanklarla hazırlık yaptığına işaret edildi.

Ancak planların Rusya’nın iç güvenlik kurumu Federal Güvenlik Servisi’ne (FSB) sızıdırılmasıyla Prigojin’in isyanı planladığı tarihten iki gün önce başlatmak zorunda kaldığı savunuldu. ABD’li istihbarat yetkililerine göre isyan planlandığı gibi yürüseydi Wagner liderinin başarı şansı olabilirdi.

Söz konusu bilgilerin FSB’nin eline nasıl geçtiğiyse bilinmiyor. Amerikan istihbarat kaynakları, Prigojin’in isyan planını “General Kıyamet” lakaplı Sergey Surovikin’le paylaştığını öne sürerken, sızıntıdan sorumlu kişinin Surovikin olup olmadığının tespit edilemediği belirtildi.

ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times da çarşamba günü Surovikin’le ilgili benzer bir iddiayı paylaşmıştı. Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, iddiaları yalanlamıştı. Surovikin, Wagner isyanını ilk kınayan komutanlardan biriydi.

Öte yandan Britanyalı istihbarat yetkilileri de FSB’nin Prigojin’in ailesini tehdit ettiğini, Wagner liderinin isyanı bu yüzden erkenden sonlandırdığını öne sürmüştü.

Wagner ayaklanması

Cuma gecesi başlayan ayaklanmada Wagner savaşçıları, Rusya’nın Güney Federal Bölgesi’nin idari merkezi Rostov-na-Donu’daki askeri karargahı ele geçirmişti.

Prigojin, ilk etapta askerleriyle Rostov-na-Donu’dan başkent Moskova’ya kadar gideceklerini açıklamıştı. Fakat daha sonra Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’nun cumartesi günü devreye girerek sunduğu gerilimi azaltma planını kabul eden Prigojin, birlikleri geri göndererek ayaklanmayı bitirmişti. Kremlin’den yapılan açıklamada da Prigojin hakkında başlatılan ceza davasının kapatıldığı bildirilmişti.

Prigojin, isyanın ardından bir süre ortalıkta görülmemişti. Lukaşenko salı günkü açıklamasında Wagner liderinin Belarus’a ulaştığını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “vatana ihanet” diye nitelediği kalkışmanın ardından Wagner savaşçılarına Belarus’a sürgüne gitme ya da silah bırakarak ailelerine geri dönme seçeneği sunmuştu.

Ayrıca Putin, Ukrayna cephesinde yoğun çatışmalara giren Wagner’e geçen yıl mayıstan bu yana devletin kasasından toplamda 1 milyar dolar finansman sağlandığını da açıklamıştı.

Prigojin ise isyanın ardından yaptığı açıklamada, eylemlerinin Şoygu ve Gerasimov’u hedef aldığını, hiçbir zaman Putin’i devirmeyi amaçlamadığını savunmuştu.

Kaynak: Independent, Wall Street Journal, Telegraph

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close