ABD Uzay Kuvvetleri "yörüngede füze sensörü" denedi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD Uzay Kuvvetleri “yörüngede füze sensörü” denedi

Abone Ol 

ABD Uzay Kuvvetleri’nin Geniş Görüş Alanı Geosenkron Dünya Yörüngesi (WFOV GEO) test ortamı, yörüngeye gönderilen ilk füze sensörünün verilerini başarıyla ilettiğini açıkladı.

Verilen bilgilere göre sensör, hipersonik füze izleme/uyarı operasyonlarını desteklemek için jeosenkronize yörüngeden bilgi aktarımı sağlıyor.

ABD Uzay Kuvvetleri’ne göre, WFOV GEO sensörü “savaş alanı farkındalığını artırmaya, teknik zekayı geliştirmeye ve yeni yeteneklerin geliştirilmesini kolaylaştırmaya yardımcı olacak.”

Denemeler ABD’nin Uygulamalar ve İşleme (TAP) Laboratuvarı ile işbirliği içinde ABD Uzay Sistemleri Komutanlığı’ndan uzmanlar tarafından yönetildi.

TAP Laboratuvarı Direktörü Steve Polliard, “”Uzaydaki bu muazzam yeni varlığımız tüm potansiyelini gerçekleştirmeye hazır, Bunu başaran entegre edilmiş bir ekibin parçası olmaktan gurur duyuyoruz.” açıklamasında bulundu.

‘Geleneksel Sensörlerden Daha Hızlı’

ABD Uzay Sistemleri Komutanlığı Kıdemli Malzeme Lideri Albay Heather Bogstie, “Füze uyarı mimarisine katkıda bulunan sensörler ailesine katılan WFOV’a geleneksel sensörlerden çok daha hızlı ve biz bu dönüm noktası için çok heyecanlıyız.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close