ABD, Ukrayna'ya mayın temizleme için 89 milyon dolar sağlayacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD, Ukrayna’ya mayın temizleme için 89 milyon dolar sağlayacak

Abone Ol 

ABD Salı günü yaptığı açıklamada, Rus kuvvetleri tarafından yerleştirilen mayınların kaldırılması için Ukrayna’ya 89 milyon dolar sağlayacağını duyurdu.

Para, 100 mayın temizleme ekibinin yanı sıra, Kiev’in Ruslar tarafından mayınlı olduğunu söylediği tahmini 16 milyon hektarlık bölgede riskli işleri üstlenmek için daha fazla Ukraynalı personelin eğitimini sağlamak ve teçhizatını temin etmek için kullanılacak..

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Rusya’nın Ukrayna’yı yasa dışı ve sebepsiz yere işgal etmesi, ülkenin büyük bir bölümünü kara mayınları, patlamamış mühimmat ve el yapımı patlayıcı cihazlarla doldurmasıyla sonuçlandı” dedi.

Açıklamada, “Bu patlayıcılar verimli tarım arazilerine erişimi engelliyor, yeniden inşa çabalarını geciktiriyor, yerinden edilmiş insanların evlerine dönmesini engelliyor ve masum Ukraynalı sivilleri öldürmeye ve sakat bırakmaya devam ediyor” denildi.

24 Şubat’ta işgale başlayan Ruslar, işgalin ilk hamlesinin başarısız olmasının ardından kuzey Ukrayna’dan çekilmek zorunda kaldıklarında çok sayıda mayın ve diğer patlayıcıları geride bıraktılar.

ABD’li bir yetkili, arkalarında gıda tesisleri, araba gövdeleri, çamaşır makineleri, kapılar, hastane yatakları ve çatışmalarda öldürülen insan cesetlerine tuzaklanmış el yapımı patlayıcılar bıraktıklarını söyledi.

Yetkili, Kiev’in batısında Rus güçlerinin yüzlerce sivili katlettiği Bucha kasabasında bir ailenin 10 yaşındaki kızlarının piyanosunda bomba bulduğunu söyledi.

Mart ayının sonundan bu yana Kiev yaklaşık 160.000 mayını etkisiz hale getirdi, ancak ABD Dışişleri Bakanlığı’na göre, yaklaşık beş milyon Ukraynalı hala Ruslar tarafından yerleştirilen bombaların tehdidi altındaki bölgelerde yaşıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close