ABD, Ukrayna'ya 2,6 milyar dolarlık yeni askeri yardımın ayrıntılarını açıkladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD, Ukrayna’ya 2,6 milyar dolarlık yeni askeri yardımın ayrıntılarını açıkladı

Abone Ol 

ABD  Ukrayna’nın Rus kuvvetlerine karşı savaşına yönelik 2,6 milyar dolarlık yeni askeri yardımın ayrıntılarını açıkladı.

Pentagon yaptığı açıklamada , “ABD, Ukrayna’ya acil savaş alanı ihtiyaçlarını ve daha uzun vadeli güvenlik yardımı gereksinimlerini karşılama yetenekleri sağlamaya devam edecek” ifadeleri kullanıldı.

Verilen bilgilere göre yeni askeri destek paketinde, Patriot ve NASAMS hava savunma sistemleri için mühimmatın yanı sıra Washington’un daha önce Kiev’e söz verdiği Bradley Piyade Savaş Araçları tarafından kullanılan mühimmat ve tanksavar füzeleri de yer alıyor.

Üst düzey bir ABD savunma yetkilisi gazeteye verdiği demeçte; “Yapılan yeni yardımlar, Ukrayna’nın yeni kurulan zırhlı tank taburlarını ve ABD’nin taahhüt ettiği Abrams tanklarını destekleyecek olan120 mm’lik tank mühimmatını da içeriyor.” ifadelerini kullandı. 

Abrams tanklarının bu yılın sonbaharında Ukrayna’ya teslim edilmesi beklenirken, Batılı ülkelerin taahhüt ettiği tankların büyük bir bölümü Ukrayna’ya teslim edildi. 

Verilen bilgilere göre askeri yardım paketinin 2,1 milyar dolarlık kısmı, Ukrayna için oluşturulan savunma sanayisi fonundan karşılanırken, kalan 500 milyon dolarlık kısım ise mevcut ABD stoklarından sağlanacak. 

Yapılan son askeri yardım paketi ile ABD Dışişleri Bakanlığı’na göre, Rusya’nın işgalinden bu yana Ukrayna’ya toplam yardım 35,1 milyar doların üzerine çıktı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close