ABD, Ukrayna'ya 2.1 milyar dolarlık silah paketini açıkladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD, Ukrayna’ya 2.1 milyar dolarlık silah paketini açıkladı

Abone Ol 

Kiev, uzun zamandır beklenen karşı saldırısını başlatırken ABD, Ukrayna için 2,1 milyar dolarlık yeni bir askeri yardım paketi açıkladı.

Washington Post’un verdiği bilgilere göre yeni paket, Patriot hava savunma sistemleri için füzeler, topçu mermileri, insansız hava araçları ve lazer güdümlü roket sistemi mühimmatlarını içeriyor.

Pentagon’dan yapılan açıklamada, yeni silahların “Ukrayna’nın kısa vadeli kritik yeteneklerine olan bağlılığının yanı sıra Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin topraklarını savunma ve Rus saldırganlığını uzun vadede caydırma konusundaki kalıcı kapasitesini” gösterdiği belirtildi.

Verilen bilgilere göre; Rusya’nın 24 Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana, ABD’nin Ukrayna’ya sağladığı askeri tedarikin değeri 40,4 milyar doları buldu.

Wahington Post’a değerlendirme yapan güvenlik uzmanlarına göre Ukrayna, Rus birliklerini işgal ettikleri güneydoğu ve güney Ukrayna’nın büyük bölümlerinden geri çekilmeye zorlamak için muhtemelen kara harekatına hazırlık olarak silah stokluyor ve cephelere konuşlanıyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna askerlerinin uzun cephe boyunca üç kilit noktada saldırılar başlattığı yönündeki gelişmelerin ardından, Kiev’in karşı saldırıya başladığını açıklamıştı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close