ABD: "Rusya kendi topraklarında, İran İHA'ları üretmek için ortak tesis kuruyor" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD: “Rusya kendi topraklarında, İran İHA’ları üretmek için ortak tesis kuruyor”

Abone Ol 

Beyaz Saray ulusal güvenlik sözcüsü John Kirby, Rusya’nın kendi topraklarında “gelecek yılın başlarında tamamen faaliyete geçebilecek” bir insansız hava aracı fabrikası inşa ettiğini açıkladı.

Beyaz Saray, Moskova’nın yaklaşık 900 kilometre doğusunda, Alabuga özel ekonomik bölgesinde yer alması muhtemel tesisin uydu görüntülerini de yayınladı.

Kirby, ABD istihbarat bilgilerine dayanarak yaptığı açıklamada, “Rusya-İran askeri ortaklığı derinleşiyor gibi görünüyor” ifadelerini kullandı. 

Beyaz Saray, işletmelere ve hükümetlere “İran’ın drone programına istemeden de olsa katkıda bulunmamalarını için” uyarıda bulunarak, ABD’nin bu konuda yeni bir uyarı belgesi yayınlayacağını belirtti.

Washington, Rusya’nın Moskova’nın Ukrayna’yı işgaline yardım etmek için İran’dan yüzlerce saldırı uçağı ve ilgili teçhizat aldığını tahmin ediyor.

Kirby, ABD verilerine göre insansız hava araçlarının İran’da üretildiğini, Hazar Denizi’nden geçerek “Rus güçleri tarafından Ukrayna’ya karşı operasyonel olarak kullanıldığını” belirtti.

Beyaz Saray, İran’ın Amirabad kentinden Rusya’nın güneyindeki Mahaçkale’ye teslimat rotasını gösteren bir de harita yayınladı.

Beyaz Saray’a göre İran ise; Rusya’ya verdiği bu drone desteğinden sonra, Rusya’dan milyarlarca dolar değerinde Su-35 savaş uçakları, saldırı helikopteri, radar ve YAK-130 savaş eğitim uçağı satın almak istiyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close