ABD, Tayvan'a füze satışını onayladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD, Tayvan’a füze satışını onayladı

Abone Ol 

 ABD Dışişleri Bakanlığı, cuma günü Kongre’ye potansiyel satışlar hakkında bilgi vererek, Tayvan’a tahmini 1,1 milyar dolar değerinde füze ve radar sisteminin satışını onayladı.

Onaylanan satışlar arasında tahmini 355 milyon dolarlık 60 adet AGM-84L-1 Harpoon Block II füzesinin yanı sıra 85,6 milyon dolarlık 100 adet AIM-9X Block II Sidewinder füzesi yer alıyor.

Üç satıştan en değerlisi 665,4 milyon dolarlık Gözlem Radarı Programı (Surveillance Radar Program, SRP). SRP, Tayvan’da halihazırda hizmette olan bir erken uyarı radar sistemi. Tayvan hava kuvvetlerinin uzun ve kısa menzilli taktik balistik füzeleri, seyir füzelerini ve diğer hava soluyan hedeflerini tespit etmesini ve izlemesini sağlıyor.

Tayvan halihazırda Sidewinder havadan havaya füzenin bir operatörü iken Boeing, Harpoon kıyı savunma sistemi fırlatıcılarının (Harpoon Coastal Defense System Launchers, HCDS) Tayvan’a teslimatı üzerinde çalışıyor.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Ağustos ayı başlarında Tayvan’a yaptığı geziye Çin’in tepkisi olarak yorumlanan Çin’in Tayvan çevresinde çok sayıda manevra yapması sonrasında ABD Dışişleri Bakanlığı bölgedeki gerilimlerin ardından satışı duyurdu.

Çin, Washington’daki Çin büyükelçiliğinin Çin sözcüsü Liu Pengyu, Pekin’in yanıt vereceğini söyleyerek, ilan edilen potansiyel satışa tepki gösterdi.

“Tayvan bağımsızlığı, ayrılıkçı güçlerine yanlış sinyaller gönderiyor ve Çin-ABD ilişkileriyle beraber Tayvan Boğazı’ndaki barış ve istikrarı ciddi şekilde tehlikeye atıyor” dedi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close