ABD, İsrail'e 4 yakıt ikmali uçağı satmak için anlaşma imzaladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD, İsrail’e 4 yakıt ikmali uçağı satmak için anlaşma imzaladı

Abone Ol 

Boeing, ABD Savunma Bakanlığı aracılığı ile İsrail’e dört adet KC-46 yakıt ikmali uçağı tedarik etmek için bir sözleşme imzaladığını açıkladı.

Sözleşmelerin açıklanan ayrıntılarına göre Boeing, KC-46 yakıt ikmal uçaklarını 2025 yılından itibaren teslim etmeye başlayacak ve uçakların 3.8 milyar dolarlık finansmanı Washington’un İsrail’e sağladığı askeri yardımdan gelen fonlarla karşılanacak.  İsrail’e ise yaklaşık olarak sadece 1 milyar dolar ödeme yapacak.

Çok rollü uçak, savaş uçakları ve diğer uçaklar için havada yakıt ikmali yapmayı mümkün kılıyor ve askeri nakliye için de kullanılabiliyor.

İsrail savunma kaynaklarına göre uçaklar, İsrail’den yaklaşık 2.000 kilometre (1.200 mil) uzaklıkta, İsrail jetlerinin normal uçuş menzilinin çok dışında bulunan alanlarda ikmal yapmasını sağlayacak. Bu mesafede ikmal yeteneği, İsrail ordusu tarafından İran’daki hedeflere potansiyel saldırılar gerçekleştirmek için gerekli görülüyor.

Verilen bilgilere göre alınacak olan KC-45 uçakları, İsrail Hava Kuvvetleri’nin KC-130 Hercules ve dönüştürülmüş Boeing 707’leri içeren mevcut eski yakıt ikmali uçak filosunun yerini alacak.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close