ABD Ordusu, yeni kullanacağı İHA’yı seçti - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD Ordusu, yeni kullanacağı İHA’yı seçti

Abone Ol 

 İnsansız sistem geliştiricisi AeroVironment, 18 Ağustos’ta Geleceğin Taktik İnsansız Uçak Sistemi (Future Tactical Unmanned Aircraft System, FTUAS) programının 1. aşaması için ABD Ordusu’nun tercih ettiği firma olmayı başardı.

İmzalanan sözleşme ile, Jump 20 orta insansız hava aracı sisteminin (Medium Unmanned Aircraft System, MUAS) satın alınmasını, test edilmesini ve eğitim desteğini içeriyor.

Bir sistem altı hava aracı, yer veri terminalleri ve yer kontrol istasyonlarından oluşuyor. ABD Ordusu, anlaşmanın 8 milyon dolar değerinde olduğunu ve rekabetçi bir sürecin sonunda AeroVironment’in seçildiğini belirtiyor.

Yapılacak olan test sürecine bağlı olarak yedi adete kadar sistemin ABD Ordusu tarafından temin edilebileceği söyleniyor.

AeroVironment başkan yardımcısı Gorik Hossepian, “FTUAS programının 1. aşaması ile Ordu, şu anda görev yapan RQ-7B Shadow’un yerine geçecek bir platform arıyor. Ve bu kapsamda Jump 20’yi hızlandırılmış bir programda test edecek ve sahaya yerleştirecek” dedi.

Savaşta kendini kanıtlamış Jump 20, Ordu için hızla konuşlandırılabilir, pistten bağımsız, dikey iniş kalkış yapabilen bir platformdur. Herhangi bir ciddi altyapıya bağlı kalmaksızın düşman tarafından tahrip edilmiş altyapıların olduğu koşullarda dahi kullanılabilmektedir.

AeroVironment, Jump 20’nin ABD askeri güçlerini desteklemek için kapsamlı bir şekilde konuşlandırılacak dikey kalkış ve iniş (Vertical Take Off Landing, VTOL) yapabilen ilk sabit kanatlı insansız hava aracı sistemi olduğunu söylüyor. Sistem, herhangi bir piste bağımlı kalmaksızın 14 saatin üzerinde havada kalma süresi ve 115 mil (185 kilometre) operasyonel menzil sunar. 30 pound’a (13,6 kilogram) kadar faydalı yük kapasitesine sahiptir.

ABD Ordusu, RQ-7B Shadow’un; dikey iniş kalkış, pistten bağımsız, düşük radar görünürlüğe sahip, kolay taşınabilen, birlikler hareket halindeyken keşif yapabilen ve hedef tespitinde yardımcı olacak bir platform ile değiştirilmesi gerekliliğini dile getiriyor. Yine Ordu tarafından belirtildiği gibi, yeni seçilen platformun 45 dakikalık kullanıma hazır olma süresi ile RQ-7B’in önüne geçmesi tercih edilmesinde etkili oldu. Aynı zamanda RQ-7B’nin yerini alınacak sistemde; taşınması için bir adet CH-47 helikopterinin yeterli olması, en az 6 saat havada kalma ve 100 km menzil de bekleniyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close