"ABD Ordusu, bitkiler üzerinden yayılacak 'biyokimyasal silahlar' üzerinde çalışıyor" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

“ABD Ordusu, bitkiler üzerinden yayılacak ‘biyokimyasal silahlar’ üzerinde çalışıyor”

Abone Ol 

ABD İleri Savunma Araştırma Projeleri Ajansı’nın (DARPA) resmi web sitesi, “devlet dışı aktörlerin saldırılarına karşı” çözümler amaçlayan bir program olan ““Insect Allies” ile ilgili içerik yayınladı.

PLA Enstitüsü’nde araştırmacı olan Kıdemli Albay Shao Yongling, ABD ordusunun bu çalışmalarla gelecekte biyolojik savaşlarda kullanılacak olan biyokimyasal silahlar ürettiğini iddia etti. 

Shao’ya göre, ABD Ordusu’nun “Insect Allies” programı ile,  iklim değişikliği ve patojenlerin neden olduğu bitki ve mahsul tahribatını önlemek için genetiği değiştirilmiş virüsler üzerinde çalışıyor. Fakat Shao’ya göre bu virüsler, söz konusu çalışmalar sonucunda biyokimyasal silahların altyapısı için kullanılabilir. 

Yapılan açıklamaya göre; ABD ordusu tarafından yürütülen araştırmalar doğrultusunda, değiştirilmiş genler böcek vektörleri aracılığıyla tarla bitkilerine aktarabilir. Bu da tarım ürünleri üzerinden biyolojik saldırıların önünü açıyor. 

Ayrıca Shao, virüs bulaşmasının taşıyıcısı olarak böceklerin kullanımının düşük maliyet ve yüksek gizlilik ile karakterize edildiğini açıkladı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close