ABD medyası Filistin'deki sivil kayıp sayısını değerlendirdi: "İkincil zarar" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

ABD medyası Filistin’deki sivil kayıp sayısını değerlendirdi: “İkincil zarar”

Abone Ol 

ABD merkezli Washington Post gazetesi, İsrail ordusunun 31 Ekim’de Cibaliye mülteci kampına yönelik düzenlediği ve 110 kişinin hayatını kaybettiği saldırılarla ilgili sivil ölümleri tartışmasını masaya yatırdı.

İsrail ordusu saldırının ardından, kampta bulunan üst düzey bir Hamas yetkilisini hedef aldıklarını ve operasyonun başarıyla tamamlandığını açıklamıştı.

Haberde, Gazze’de ölenlerin sayısının 10 bine yaklaştığına dikkat çekildi.

İsrail ordusunun uluslararası sözcüsü Jonathan Conricus, “Sivil kayıpların olacağını bildiğimiz bölgelere düzenlenen saldırılarda her zaman kayıpları azaltmak için bilinçli bir çaba var” ifadelerini kullandı.

Gazeteye göre İsrailli yetkililer, her bir saldırının ayrı ayrı hukuki onaydan geçtiği konusunda ısrarcı. Ancak uzmanlar, saldırılarda bölgedeki önceki çatışmalara oranla daha yüksek sayıda sivil kayıp yaşandığı konusuna dikkat çekiyor.

İsrail ordusunun eski hukuk danışmanı Pnina Şarvit Baruch, savaş hukukunun esasen askeri üstünlükle olası sivil kayıpları arasında bir denge kurmayı hedeflediğini savunurken, “Daha fazla askeri avantaj durumunda, daha yüksek sayıda sivil kaybı orantılı olarak değerlendirilebilir” ifadelerini kullandı.

Baruch, İsrail ordusunun sivil kayıpları “kasıtlı” olarak değil “ikincil zarar” diye tanımladığını da sözlerine ekledi.

Haberde konuyla ilgili hukuki bir soruşturma yürütmenin sahadaki savaş koşulları nedeniyle imkansız olduğuna dikkat çekilirken, İsrail ordusunun hedeflerini seçerken gizlilik prensibine bağlı kaldığı ve bunun da saldırıların yasallığını incelemeyi güçleştirdiğini ifade edildi.

Gazeteye konuşan ABD’li yetkililer, İsrail ordusunun hedeflerini seçerken olası sivil kayıp eşiğini nasıl hesapladıklarını tam olarak bilmediklerini söyledi.

Kaynak: Sarkul Avsat

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close