ABD Kongre üyelerinden Ukraynalı savaş pilotlarının eğitilmesi için yasa tasarısı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD Kongre üyelerinden Ukraynalı savaş pilotlarının eğitilmesi için yasa tasarısı

Abone Ol 

ABD Hava Kuvvetleri Gazileri Cumhuriyetçi Kongre Üyesi Adam Kinzinger ve Demokrat Kongre Üyesi Chrissy Houlahan, Ukraynalı savaş pilotlarını ve mürettebatını ABD’nin eğitmesi için ABD Kongresi’ne bir yasa tasarısı sundu.

Kongre üyesinin ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’e yazdığı mektupta, ABD ve diğer NATO ülkelerinin Ukrayna’ya sağladığı askeri yardımın, kuvvetlerine Rusya’nın Kiev’i fethetmesini ve bir kukla rejim kurmasını durdurmak için savunma yeteneği kazandırdığı belirtildi.

Mektupta, “Hava Kuvvetleri gazileri olarak, karşıt bir orduyla herhangi bir çatışmada, Müşterek Kuvvetlerimizin yapacağı ilk eylemlerden birinin hava üstünlüğünü tesis etmek olduğunu biliyoruz. Bu nedenle ABD ve NATO müttefiklerimizin, Ukrayna’nın hava sahasındaki durumu değiştirmesi için Ukrayna savaş pilotlarına savaş eğitimi verilmeli. ” ifadeleri kullanıldı.

Teklifi sunan kongre üyelerinden Rep. Houlahan ise; “Çatışma şiddetlenmeye devam ediyor. Ukraynalı müttefiklerimize yardım etmek için uzun vadeli stratejik planlamamızı yeniden gözden geçirmemiz gerekiyor. Buna, pilotların kendilerine sunulabilecek ek uçaklarda eğitim vermesi de dahil edilmeli.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close