ABD Kenya'yı "NATO üyesi olmayan önemli müttefik" ilan etti - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

ABD Kenya’yı “NATO üyesi olmayan önemli müttefik” ilan etti

Abone Ol 

Kenya, ABD tarafından “NATO üyesi olmayan önemli müttefik” ilan edilen 19’uncu ülke oldu.

ABD Başkanı Joe Biden Kenya’yı NATO üyesi olmayan önemli bir müttefik olarak tanımladı.

Kenya, bu unvanı alan ilk Sahra altı Afrika ülkesi oldu.

Biden kararı Kenya Devlet Başkanı William Ruto’nun üç günlük resmi ziyareti sırasında açıkladı. Ruto’nun ziyareti 15 yılı aşkın bir süredir Afrikalı bir lider tarafından Washington’a yapılan ilk ziyaret ve Rusya ile Çin’in kıtadaki nüfuzlarını artırdıkları bir döneme denk geliyor.

NATO üyesi olmayan başlıca müttefik statüsünün, Nairobi’nin Washington ile daha yakın güvenlik iş birliğine girmesine ve daha sofistike ABD silahları edinmesine olanak sağlayacağı belirtiliyor.

Perşembe günü Beyaz Saray’da Ruto ile ortak bir basın toplantısı düzenleyen Biden, bunun “yıllarca süren iş birliğinin bir sonucu” olduğunu söyledi.

Doğu Afrika’da ABD’nin önemli bir güvenlik ortağı olarak öne çıkan Kenya, Somali başta olmak üzere ABD’nin askeri harekatlarının bir parçası.

Kenya ayrıca yakın zamanda Haiti’ye 1000 polis memuru gönderme taahhüdünde bulunmuştu.

ABD’nin ittifakını güçlendirmesi, Washington’un Afrika’nın diğer bölgelerinde gerilemelerle karşılaştığı bir döneme denk geliyor.

ABD özellikle son dönemde Batı Afrika’daki birçok ülkeden çekilmiş veya ikili ilişkiler zayıflamıştı.

ABD Kongresi tarafından onaylandıktan sonra Kenya, dünya genelinde ABD tarafından NATO dışı önemli bir müttefik olarak adlandırılan 19’uncu, Afrika kıtasında ise 4’üncü ülke olacak.

Kaynak: Mepa News

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close