ABD Japonya’ya orta menzilli hava-hava füzesi satışını onayladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD Japonya’ya orta menzilli hava-hava füzesi satışını onayladı

Abone Ol 

Amerikan Dışişleri Bakanlığı Japonya’ya 150 adetlik AIM-120C-7/8 AMRAAM (Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile/Gelişmiş Orta Menzilli Havadan Havaya Füze) satışını onayladı.

150 adet AIM-120 AMRAAM’ın yanında üç adet de AIM-120 AMRAAM güdüm sisteminin bulunduğu bölüm ve bu mühimmatın birtakım yardımcı elemanlarını da içeren siparişin 293 milyon dolar tutarında olması öngörülüyor.

Siparişin ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylanmış olmasına rağmen siparişin içeriği halen değişebilir. Yani talep edilen mühimmatın sayısı ve sonuç olarak maliyette bir değişikliğin olma ihtimali halen mevcut.

AIM-120 AMRAAM, Japon Hava Öz Savunma Kuvvetleri filolarında görev yapan F-35, F-15 ve F-2 uçaklarında kullanılan bir mühimmat.

AMRAAM Füzesi

Raytheon Missiles & Defense tarafından üretilen AIM serisi Gelişmiş Orta Menzilli Havadan Havaya Füze, şirketin web sitesinde “dünyanın en sofistike, savaşta etkisi kanıtlanmış hava hakimiyet silahı” şeklinde tanımlanıyor.

Aktif bir radar sistemine sahip olan ve süpersonik bir füze olan AMRAAM verilen bilgilere göre yaklaşık 40 ülkede konuşlandırılmış durumda.  Füze; 20 milden (32 kilometre) fazla bir menziline sahip.

Kaynak: M5, TheDefensePost

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close