ABD, Irak'ta Stryker savaş araçlarına monte edilmiş lazer silahlarını test ediyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD, Irak’ta Stryker savaş araçlarına monte edilmiş lazer silahlarını test ediyor

Abone Ol 

ABD Merkez Komutanlığı, insansız hava araçlarına daha etkili bir şekilde karşı koymak için Irak’ta yönlendirilmiş enerji silahlarını test etmeye başladığını duyurdu.

Army Times tarafından verilen bilgilere göre ABD Ordusu, bu yılın başlarında Stryker savaş araçlarına monte edilmiş birkaç lazer silahını Orta Doğu’ya gönderdiğini açıklamıştı.

O dönemde prototiplerin tam olarak nereye konuşlandırıldığı açıklanmamış, ancak bu hamlenin ABD ordusunun Ortadoğu’da ihtiyaç duyduğu kısa menzilli hava savunma hedeflerini geliştireceği belirtilmişti.

CENTCOM komutanı General Michael Kurilla ABD Kongresi’ne verdiği bilgide; “Şu anda Irak’ta, Stryker savaş araçlarına monte edilmiş yönlendirilmiş enerji silahlarını test ediliyor.” ifadelerini kullandı.

Yüksek enerjili lazer silahları, özellikle insansız hava araçlarını gelen tehditleri alışılmışın dışında yollarla ve geleneksel mühimmatların maliyetinin çok altında bir maliyetle düşürebilmektedir.

Army Times tarafından verilen bilgilere göre; Stryker zırhlı savaş araçlarına 50 kilovatlık lazerlerin son teknoloji entegrasyonunu içeren sistemler, gelen roketler, toplar ve havan toplarının yanı sıra 1 ila 3. sınıf insansız hava araçlarını yakalamak ve imha etmek üzere tasarlanmıştır.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close