ABD Donanması, 1,1 milyar dolarlık anlaşma ile 17 adet Süper Hornet satın alacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD Donanması, 1,1 milyar dolarlık anlaşma ile 17 adet Süper Hornet satın alacak

Abone Ol 

ABD Donanması, Boeing’e son 17 F/A-18E/F Super Hornet almak için 1.1 milyar dolarlık bir sözleşme imzaladığını açıkladı.

USNI News tarafından verilen bilgilere göre ABD Donanması, Aralık ayı itibariyle Boeing ile satın alma için müzakerelerde ilerleme kaydetmiş, ancak yüksek maliyet konusunda anlaşmazlıklar yaşanması nedeni ile sözleşme süreci ertelenmişti.

ABD Donanması tarafından yapılan sözleşme duyurusunda; “Bu anlaşmaile 10 adet F/A-18F Lot 46 uçağının yanı sıra iki adet F/A-18F ve beş adet F/A-18E Lot 47 uçağı tedarik edilecektir.” ifadeleri kullanıldı.

Boeing tarafından geliştirilen F/A-18E/F Super Hornet savaş uçağı 1995 yılında ilk uçuşunu gerçekleştirmiş ve 1999 yılında hizmete alınmıştır. Çift motorlu, çok amaçlı bir avcı uçağıdır.

F/A-18 C ve E modelleri tek kişilik, D ve F modelleri ise iki kişiliktir. E ve F modelleri, C ve D modellerinin geliştirilmiş versiyonudur.

F/A-18 Super Hornet, en son modernizasyonu Block III modeli ile çok büyük iyileştirmeler yaşadı. Bu sebeple uzmanlara göre uçak 4.5 nesil savaş uçağı standartlarına ulaşmış durumda.

ABD Deniz Hava Sistemleri Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada ise, sözkonusu uçakların 2026 yılı sonunda Donanmaya teslim edilmeye başlanacağı ve tamamının 2027 yılında teslim edileceği açıklandı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close